Astronomowie do tej pory nie mogli się pochwalić odkryciami zbyt wielu mikro–księżyców na naszej orbicie. Pierwszym przykładem takiego przechwyconego przez Ziemię mini–księżyca była niewielkich rozmiarów asteroida o nazwie 2006 RH120, która krążyła wokół Ziemi w 2006 roku przez okres około roku, zanim opuściła układ Ziemia–Księżyc.

„Mini–księżyce są niesamowite!"

Nowy teleskop, którego budowa trwa od 2015 roku w Chile i który zgodnie z obecnym planem ma rozpocząć działalność w przyszłym roku, pod oficjalną nazwą Obserwatorium Very Rubin, może przyczynić się do odkrycia wielu nowych mikro–satelitów Ziemi. Naukowcy spodziewają się, że w najbliższych latach będą w stanie dokonać odkryć większej ilości takich małych, tymczasowych księżyców. Choć takie mini–księżyce Ziemi są małe i nie mają żadnych wyjątkowych cech, są ekscytujące dla naukowców, ponieważ są najbliższymi Ziemi skałami kosmicznymi, które w dodatku krążą po jej orbicie. 

„Mini–księżyce są naprawdę niesamowite, ponieważ są najbardziej dostępnym obiektem w Układzie Słonecznym, do którego można dotrzeć z Ziemi," powiedział jeden z naukowców zaangażowanych w prace przy nowo powstającym teleskopem w Chile. „Oznacza to, że ewentualne dotarcie do tych obiektów wymagałoby mniej energii i paliwa niż w przypadku innych skał kosmicznych znajdujących się pasie asteroid – czy to w celu przeprowadzenia misji które mogłyby wrócić na Ziemię z próbkami, czy na użytek testowania technologii przekierowania asteroidy, która w przyszłości mogłaby potencjalnie zagrażać Ziemi. W planach są też misje na asteroidy w celu wydobywania z nich cennych minerałów.

Luna 2

W poprzednim roku odkryty został kolejny obiekt tego typu, nazwany „Luna 2” (na zdj. poniżej). Jego średnica wynosi od 1,9 do 3,5 m. Odkrycie to było naprawdę doniosłym wydarzeniem w świecie astronomów, ponieważ istnieje prawie 1 milion znanych asteroid, ale ten obiekt jest dopiero drugim tego typu, który znalazł się na orbicie wokół Ziemi. Według Kacpra Wierzchosia, jednego z odkrywców, pracującego w Centrum Planet Mniejszych przy Międzynarodowej Unii Astronomicznej, mini–księżyc prawdopodobnie wszedł na orbitę Ziemi już około 2017 roku.