Zestawienia obejmujące najdroższe rzeczy na świecie skłaniają do refleksji. Jak wiele jesteśmy w stanie wydać, by zamanifestować swój status? W pewnym sensie podobne wątpliwości budzą najdroższe rasy kotów. Można przecież przygarnąć kota zupełnie za darmo. Wiele futrzaków czeka na adopcję np. w domach tymczasowych.

Mimo to niektórzy z nas są w stanie wydać ogromne kwoty, by stać się posiadaczem rasowego kota z renomowanej hodowli. Część robi to, by założyć hodowlę i zarabiać na sprzedaży kociąt. Inni traktują drogiego kota tak, jak dobra luksusowe. Przyjrzyjmy się więc rekordom cenowym w tej dziedzinie. Na potrzeby tego zestawienia uwzględniamy ceny amerykańskie.

Najdroższy kot na świecie

Najdroższa rasa kota to bezsprzecznie Ashera. Ta hipoalergiczna rasa została opatentowana przez amerykańską firmę Lifestyle Pets. Piękne zwierzęta powstały w wyniku skrzyżowania dzikiego kota afrykańskiego z azjatyckim kotem bengalskim i kotem domowym. Z racji wyglądu bywają nazywane minilampartami lub kieszonkowymi lampartami.

Ashery nie były pierwszymi kotami wyhodowanymi w ten sposób. Mówi się, że są to koty designerskie. Wcześniej hodowcy uzyskali podobne hybrydy. Są znane jako koty Savannah. Jednak koty Ashera są sprzedawane po kilkakrotnie wyższych cenach niż Savannah.

Za Asherę trzeba zapłacić od 22 do nawet 125 tysięcy dolarów (ponad pół miliona złotych). Najwyższe ceny osiągają hybrydy z pierwszego pokolenia. Firma co roku sprzedaje niewielką liczbę takich kociąt. Większość trafia do nabywców z Rosji i Chin. Od 2006 r. sprzedano w ten sposób zaledwie około stu osobników.

Ashery należą do największych kotów domowych. Waga dorosłych osobników waha się w przedziale 6–12 kg. To aktywne, żywiołowe zwierzęta, które uwielbiają ruch. Bez problemu chodzą na smyczy. W kontaktach z opiekunem są niezwykle przyjacielskie. Słyną też z „gadatliwości”. Czy to jednak usprawiedliwia ich niebotycznie wysoką cenę?

Pozostałe najdroższe rasy kotów

Na świecie nie brak innych kosztownych zwierzaków. Oto ciąg dalszy zestawienia obejmującego najdroższe rasy kotów.

Savannah

SavannahSavannah / fot. Getty Images

Wspomniany wcześniej Savannah to „designerska” krzyżówka kota domowego z serwalem, czyli dzikim kotem afrykańskim. Co warte podkreślenia, cechy jego przodków uwidaczniają się nie tylko w majestatycznym wyglądzie, ale także w charakterze. Savannah jest pełen wigoru i temperamentny. Leniwe leżenie na kanapie? To nie dla niego, Savannah uwielbia ruch. Bywa niezwykle uczuciowy, co wynika z silnego przywiązania do opiekuna. Jak wspomnieliśmy, za Savannah trzeba zapłacić mniej niż za Asherę. Jednak nadal dużo – ceny sięgają 50 tys. dolarów.

Bengal

BengalBengal / fot. Getty Images

Kot bengalski wygląda jak zwierz z dżungli. Hodowcy chcieli, by jego futro byłoby maksymalnie podobne do lamparta. Koty bengalskie są dość wymagające w kwestii opieki i często zdarza się, że przejawiają nieufność wobec obcych. Potrafią silnie przywiązać się do opiekuna, ale wciąż pozostają dość niezależne i zdystansowane. Bengale uwielbiają zabawę. Są niezwykle zwinne i żywiołowe. Należy uważać na ich wrodzoną ciekawość, bo nawet dorosły kot potrafi wetknąć łapę tam, gdzie nie powinien. Trzeba też przygotować się na niemały wydatek. Za zakup takiego zwierzęcia przyjdzie nam zapłacić do 25 tys. dolarów.

Khao Manee

Khao Manee
Khao Manee / fot. Octavio.hgc, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Jego inna nazwa to biały klejnot lub diamentowe oko. To rzadka rasa pochodząca z Tajlandii. Koty te mają białą i krótką sierść. Ich oczy mogą być niebieskie lub złote. Niektóre osobniki mają oczy w dwóch różnych kolorach. Te osiągają najwyższe ceny, sięgające 11 tys. dolarów. Khao Manee są aktywne, inteligentne i lubią kontakt z ludźmi.

Chausie

ChausieChausie / fot. Getty Images

To jeden z najbardziej przysadzistych kotów domowych. Ma silną i muskularną sylwetkę. Chausie jest krzyżówką kota domowego z żyjącym dziko azjatyckim kotem błotnym. Również zalicza się go do kotów designerskich jak Asherę czy Savannah. Po swoich dzikich przodkach odziedziczył siłę i odwagę. Jest jednak zwierzęciem towarzyskim, które silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Nie zaleca się pozostawiania tego kota z małymi dziećmi. Lepiej też nie wypuszczać go na zewnątrz. Koszt zakupu Chausie sięga 10 tys. dolarów.

Pers

PersPers / fot. Shutterstock

Te krępe i puchate koty są znane i hodowane od XVII wieku. Występują w 150 odmianach barwnych. Są łagodne i spokojne, z natury raczej są samotnikami. Koty perskie z renomowanych hodowli mogą kosztować nawet 5,5 tys. dolarów.

Peterbald

PeterbaldPeterbald / fot. Getty Images

Peterbald, zwany inaczej sfinksem petersburskim ma smukłą sylwetkę i długie, niemal psie łapy. Koty te są niezwykle przyjacielskie i oddane. Choć trzeba też przyznać, że są uważane za jedną z najbrzydszych ras. Zapłacić za nie trzeba do 5 tys. dolarów.

Sfinks

SfinksSfinks / fot. Getty Images

Sfinks kanadyjski to jedna z najbardziej znanych łysych ras kotów. Całe ciało zwierzaka pokrywają zmarszczki i bruzdy. Oczy i uszy kota wydają się nieproporcjonalnie duże. To wyjątkowo łagodny, przyjacielski, czuły i inteligentny kot. Osobnik tej rasy to wydatek rzędu 3 tys. dolarów.

Fold

Kot szkocki zwisłouchy, nazywany foldem, wygląda nietypowo. Tak, jakby nie miał uszu. Fold to krzyżówka kota brytyjskiego krótkowłosego z kotami z obwisłymi uszami. Często dziedziczy nieprawidłową budowę chrząstek uszu, kośćca u nasady nosa i tylnych kończyn. Jest spokojny i uległy. Cena kota tej rasy sięga 3 tys. dolarów.

Egipski Mau

To jedna z niewielu naturalnie cętkowanych ras kotów. Cętki znajdują się nie tylko na futrze Mau, lecz także na skórze. Rasa ta wywodzi się z Egiptu. Mau są energiczne, chętne do zabawy i odważne. Chętnie przebywają z ludźmi. Ich ceny sięgają 2,5 tys. dolarów.