AlphaGo został opracowany przez brytyjską firmę komputerową DeepMind, wykupioną przez Google w roku 2014. Rozwijana przez Google sztuczna inteligencja nie tylko potrafi grać w go, ale także pomagać w diagnostyce medycznej.
 

Starochińska gra w go, w której gracze stawiają czarne i białe piony na drewnianej planszy podzielonej 19 pionowymi i 19 poziomymi liniami jest uważana za znacznie trudniejsze niż szachy wyzwanie dla sztucznej inteligencji, mimo że reguły go są prostsze.
 

Podczas konferencji prasowej po ostatniej partii Lee Se-dol powiedział, że nie uważa, by AlphaGo bezapelacyjnie przewyższał ludzi. Przyznał jednak, że gra z komputerem zmieniła niektóre jego poglądy na grę w go.
 

Koreańska gazeta zwraca uwagę, że Se-dol miał przeciwko sobie całą potęgę Google- armię wyjątkowo inteligentnych ludzi oraz niezwykle potężne komputery. Jednak Korea Baduk Association, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z go postanowiła honorowo nadać AlphaGo najwyższy stopień mistrzowski - dziewiąty dan.
 

Chiński mistrz go Ke Jie nadal uważa, że mógłby wygrać z programem. W wywiadzie dla China Central Television ocenił swoje szanse na 60 proc.
 

Stawką w turnieju był milion dolarów. Zwycięski zespół Google przeznaczy te pieniądze na cele charytatywne - między innymi dla Unicef, instytucji wspierających naukę oraz organizacji zajmujących się go.
 

Źródło: PAP

Trwa głosowanie w plebiscycie nagród Travelery 2016! Zobacz filmy, poznaj podróżników, wybierz najciekawszą podróż i zagłosuj!