Ney Gallery&Prints zaprezentuje wystawę poświęconą Czesławowi Niemenowi. Na ekspozycję „Niemen” składają się prace twórców, którzy mieli okazję osobiście poznać wokalistę. Wśród fotografii będzie można zobaczyć prace: Małgorzaty Niemen - żony artysty, Krzysztofa Gierałtowskiego, Ryszarda Horowitza, Marka Karewicza Chrisa Niedenthala, Lidii Popiel czy Andrzeja Świetlika. Każdy z artystów przedstawi osobę Czesława Niemena w indywidualny, charakterystyczny dla siebie sposób. Fotografie zostały wykonane między innymi w Nowym Jorku i w Warszawie, zarówno podczas pracy artysty, w czasie sesji fotograficznych, a także podczas prywatnych spotkań. A były to spotkania wyjątkowe.

Czesława Niemena poznałem podczas jego pierwszego pobytu w Nowym Jorku na początku lat 70. Ula Dudziak i Michał Urbaniak po prostu przyprowadzili go do nas na kolację. Któregoś dnia zaprosiłem go do swojej pracowni i tam powstały te zdjęcia z myślą o możliwej okładce. Od samego początku polubiliśmy się nawzajem i spotykaliśmy się również w Warszawie przy każdej okazji. Cudowny bezpośredni człowiek - opowiada Ryszard Horowitz.

fot. Małgorzata Niemen

Byłam dumna i zaszczycona zaproszeniem mnie przez Czesława Niemena do zrobienia zdjęć do jego zagranicznego portfolio. Mogłam osobiście przekonać się o jego ujmującym sposobie bycia. Niezwykły człowiek o elektryzującej osobowości. Dla początkującej fotografki było to znaczące wydarzenie, które zostawiło ślad na całe życie.
- Lidia Popiel.

fot. Krzysztof Gierałtowski

Czesława Niemena poznałem w czasie portretowania dla kultowego miesięcznika “Ty i Ja” w styczniu 1973. Był człowiekiem bezpretensjonalnym i bezpośrednim. Z upodobaniem paliliśmy, łatwo wtedy dostępne, kubańskie cygara. Ofiarował mi produkowaną właśnie płytę, jeszcze bez obwoluty, którą dopiero projektował. Płytę mam do dziś.
- Krzysztof Gierałtowski. Poznałem Czesława, kiedy tylko przyjechałem do Polski. Niestety, bardzo rzadko go fotografowałem w sytuacjach zawodowych. W prywatnych nieco częściej – ale co prywatne, to prywatne! Nie chciałem też korzystać z naszej przyjaźni, by fotografować go częściej. Uważałem, że po prostu nie wypada się narzucać.
- Chris Niedenthal.

 

fot. Chris Niedenthal

Wystawa „Niemen” Czynna od 12.04.2015 do17.05.2015
Autorzy fotografii: Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Marek Karewicz
Chris Niedenthal, Małgorzata Niemen, Lidia Popiel, Andrzej Świetlik. Wystawa zaprezentowana zostanie w nowej przestrzeni wystawienniczej Ney Gallery&Prints przy ul. Spokojnej 5 w Warszawie
Finisaż wystawy: 17.05.2015, 17.00.