Największe zaćmienie będzie widoczne w zenicie dla obserwatora na oceanie na wschód od Madagaskaru. O wschodzie Księżyca zaćmienie będzie widoczne we Wschodniej części Ameryki Południowej, Europie zachodniej i Afryce zachodniej. O zachodzie Księżyca zaćmienie będzie widoczne w Azji wschodniej i wschodniej Australii.

Zaćmienie Księżyca to ciekawe zjawisko. Zachodzi wtedy, kiedy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, będącym w pełni i Księżyc naturalny satelita Ziemi"wejdzie" w stożek cienia Ziemi.

Po to, aby łatwiej zrozumieć na czym polega różnica między zaćmieniem całkowity, a częściowym Księżyca podajemy definicję pojęć: "stożek cienia całkowitego" i "stożek półcienia".

Stożek cienia całkowitego to miejsce geometryczne tych punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne.

Stożek półcienia to miejsce geometryczne tych punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część zasłonięta przez Ziemię.

W sytuacji, gdy Księżyc - krążąc dookoła Ziemi - przejdzie cały przez stożek cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne przez pewien czas w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. Cała powierzchnia Księżyca staje się wówczas ciemna i mamy do czynienia z całkowitym zaćmieniem Księżyca. Jeśli jednak tylko część Księżyca przesunie się przez stożek cienia całkowitego Ziemi, następuje zaćmienie częściowe. I świadkami tego zjawiska będziemy jeszcze dziś.

Księżyc będzie przesuwał się w cieniu Ziemi przez nieco ponad pół godziny. Dodatkową  atrakcją będzie możliwość obejrzenia Saturna, który w momencie środka zaćmienia znajdzie się ok. 5 stopni na północny wschód od księżycowej tarczy.

Przebieg zaćmienia (czas w UT):
Początek zaćmienia półcieniowego:  18:04         
Początek zaćmienia częściowego: 19:54          
Maksimum zaćmienia: 20:08         
Koniec zaćmienia częściowego: 20:21       
Koniec zaćmienia półcieniowego: 22:11
Źródło: wikipedia, lowcy-zacmien.pl,