Odkryć dokonano na stanowisku Alacahoyuk, położonym w dystrykcie Alaca w prowincji Corum, gdzie znajdują się pozostałości osady z okresu neolitu oraz miasta z czasów Imperium Hetytów (ok. 1650-1178 r. p.n.e.).
 

W sąsiednim dystrykcie Bogazkale znajdują się ruiny miasta Hattusa – stolicy państwa hetyckiego.
 

Archeolodzy z Uniwersytetu w Ankarze, prowadzący prace wykopaliskowe w Alacahoyuk pod auspicjami Ministerstwa Kultury Turcji, odkryli sekretne podziemne przejście na terenie starożytnego miasta, które zostało zbudowane w ok. 1300 r. p.n.e.
 

Naukowcy odsłonili też ludzki szkielet pochodzący z okresu hetyckiego, który jest pierwszym znaleziskiem tego rodzaju na stanowisku.
 

Alacahoyuk jest uważane za pierwsze stanowisko archeologiczne, które uznano za stanowisko o znaczeniu narodowym w Turcji, a jego badanie naukowcy rozpoczęli na początku XX wieku.
 

Zobacz jak 
 

W Alacahoyuk odkryto wcześniej wiele kamiennych narzędzi oraz wyrobów z miedzi, będących pozostałościami po mieszkańcach żyjących w epoce miedzi i wczesnej epoce brązu.
 

Do najważniejszych znalezisk w Alacahoyuk należy zespół grobowców królewskich w bogatym wyposażeniem, zawierającym przedmioty ze złota i brązu, a także elektrum – stopu złota i srebra z domieszkami innych metali.
 

Wiele tych artefaktów znajduje się obecnie jako eksponaty w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze.
 

Źródło: PAP / Daily Sabah


Obejrzyjcie kolejny odcinek naszego serialu "Warto spróbować"! Tym razem odkrywamy skarby w zatopionym kamieniołomie.