Historia czeskich szlaków turystycznych

Pokonując piękne szlaki turystyczne rzadko zastanawiamy się nad historią ich powstania, a w wielu wypadkach jest ona niezwykle interesująca. Dobrym przykładem są czeskie szlaki turystyczne. Pierwszą trasę Klub Turystów Czeskich wytyczył w 1889 roku, czyli ponad 130 lat temu! Prowadziła ona ze Štěchovic do Potoków Świętojańskich (Svatojánské proudy), w okolicach Pragi. Co ciekawe, trasa została niedawno odrestaurowana w stylu retro, a na jej trasie oglądać można nie tylko historyczne znaki, ale też repliki zabytkowych drogowskazów. W tym samym roku powstała także druga trasa, którą do dzisiaj oznacza się numerem 0001 wskazującym na jej historyczny status. Jej nastraszy odcinek nazwano imieniem założyciela Klubu Turystów Czeskich, Vojty Náprstka, a sama trasa prowadzi z  Berouna, przez wieś Svatý Jan pod Skalou, do Karlštejna. Do jednych z najstarszych tras należy także Szlak Karkonosza (Krakonošova stezka), zbudowany w latach 1889–1894, prowadzący z Bedřichova do Horní Rokytnice, Trasa Posázavská, Trasa Riegra Doliną Izery, Trasa Palacky`ego i pierwsza długodystansowa trasa przez Brdy na Szumawę, która została ukończona w 1912 roku.

fot. Štěpán Vrzala

Powracając na chwilę do tematu historycznych oznaczeń na szlakach należy przypomnieć, że pierwsze znaki różniły się nieco od współczesnych. Przede wszystkim były większe, ale też różniły się barwą. Aż do pierwszej wojny światowej w znakach turystycznych używano tylko koloru czerwonego. Później zaczęto je oznaczać także na niebiesko, a od 1916 roku używano czterech kolorów, jakie są stosowane do dziś. Kolory mają swoje znaczenie: na czerwono zaznaczane są trasy długodystansowe lub górskie, czyli te najbardziej wymagające. Niebieskie znaki wyznaczają główne trasy, zielone – lokalne trasy, a żółte – krótkie szlaki łącznikowe i krótsze trasy.

Trasa rowerowa brzegiem rzeki Bečvy

Jeśli szukacie miejsca urlopowego, które pozwoli wam połączyć spokojny, choć aktywny wypoczynek z poznawaniem historii i folkloru to wasza uwaga powinna zwrócić się w stronę trasy rowerowej prowadzącej brzegiem rzeki Bečvy. Szlak ten prowadzi do najciekawszych miejsc Beskidu Śląsko-Morawskiego, który gdy raz zachwyci swoim pięknem, na zawsze pozostaje w pamięci. To właśnie tutaj na własnej skórze można odkryć piękno górskich krajobrazów, niezwykłą architekturę ludową i lokalne tradycje. W miasteczku Rožnov pod Radhoštěm z pewnością warto zwiedzić Skansen Wołoski, jeden z najstarszych skansenów w Europie. Zwiedzić można tutaj Drewniane Miasteczko, a także tradycyjną Wioską Wołoską.

fot. Petr Slavík

Szlak Łabski

Choć swój początek szlak ten ma w Niemczech, gdzie znany jest pod nazwą Elberadweg, to właśnie w Republice Czeskiej  znajduje się bardzo duża część słynnego Szlaku Łabskiego. Należy on do najpopularniejszych tras rowerowych w całym kraju, a także w tej części Europy. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że dobrego przygotowania terenu i niewielkiego poziomu trudności, który pozwala cieszyć się pięknymi widokami rowerzystom w każdym wieku. Szlak został także pomyślany w ten sposób, by strudzonym turystom łatwo było podzielić trasę na większą liczbę ciekawych odcinków, z których każdy będzie miał coś ciekawego do zaoferowania. Dodatkowym atutem jest wiele przyjaznych dorosłym rowerzystom punktów na trasie takich jak rzemieślnicze browary i niewielkie pensjonaty, w których będzie można cieszyć się spokojem i zielonym otoczeniem przyrody. Cały Szlak Łabski ma od źródła do ujścia w Morzu Północnym ponad tysiąc kilometrów długości, z czego ponad 400 znajduje się w Republice Czeskiej. To idealne miejsce, by na własnej skórze przekonać się, że niezwykle relaksujący urlop można spędzić na dwóch kołach.

fot. Petr Polák

Szlak przez dolinę rzeki Lužnice

Doskonała trasa dla poszukujących pięknych widoków i zabytków historycznego dziedzictwa. Szlak prowadzi wzdłuż rzeki Lužnice w Czechach Południowych i biegnie przez przepiękne tereny pełne zabytkowych miasteczek, starych młynów i malowniczych dolin i łąk. Co ciekawe, Szlak wywalczył sobie miejsce na liście najlepszych pieszych szlaków turystycznych Europy - Leading Quality Trails Best of Europe. Cały szlak liczy 55 km i jest podzielony na cztery odcinki, z których każdy można pokonać w jeden dzień. Taka możliwość daje nie tylko szansę na spokojne przemieszczanie się bez konieczności nadwyrężania organizmu, ale też daje doskonałą okazję do nacieszenia się mijanymi po drodze widokami. Dla Czechów szlak ten jest także powodem do dumy  ponieważ jest to pierwszy szlak Best of Europe w całości znajdujący się na terenie Republiki Czeskiej. Aby zakwalifikować się na listę, szlak musi spełniać surowe wymogi, dotyczące jego nawierzchni, atrakcyjności i dostępności usług na całym szlaku. W ten sposób pieszy szlak wokół Lužnice znalazł się w gronie 20, które mogą się tym wyróżnieniem pochwalić, a Republika Czeska została dziesiątym krajem europejskim, który posiada taką trasę.

fot. shutterstock

Szlak winiarski w południowych Morawach

Republika Czeska ma także coś do zaoferowania miłośnikom łączenia aktywnej turystyki z poznawaniem winiarskich tradycji odwiedzanego regionu. W regionie  Moraw Południowych znajduje się ponad 1 200 kilometrów znakowanych szlaków, tak zwanych Morawskich Tras Winiarskich. To właśnie na tych trasach znaleźć można niewielkie rzemieślnicze winnice, których gospodarze zawsze chętnie poczęstują efektami swojej pracy, a w wielu wypadkach umożliwią także zatrzymanie się na noc. Kraina południowych Moraw słynie nie tylko z produkcji win najwyższej jakości, ale też przepięknie położonych tras turystycznych, które najczęściej prowadzą mało uczęszczanymi drogami polnymi lub leśnymi ścieżkami. W tym regionie najsłynniejsza jest niewątpliwie licząca 165 kilometrów Trasa Znojemska, która prowadzi m. in. przez miasto Znojmo, słynną Malowaną Piwnicę Šatovską czy malownicze ruiny klasztoru gotyckiego w miejscowości Dolní Kounice.

fot. David Marvan

Więcej propozycji wycieczek pieszych i rowerowych w Czechach: www.visitczechrepublic.com/pl-PL