Sprzątanie Świata
Od ponad 20 lat wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków. Akcja Sprzątanie Świata jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, wywodzącego się z Australii. W ruchu uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie!
W Polsce Sprzątanie Świata, od początku swego istnienia, koordynuje Fundacja Nasza Ziemia - organizacja pozarządowa, założona w 1994 w celu edukacji ekologicznej i ochrony środowiska. Tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca wolontariusze w różnych zakątkach kraju organizują akcje sprzątania, konkursy i pikniki, które przyczyniają się do poprawy stanu czystości naszego kraju i zwiększania świadomości ekologicznej Polaków. Turysto! Szanuj środowisko!
W tym roku Fundacja Nasza Ziemia zaczęła kampanię Sprzątanie Świata dużo wcześniej, wraz ze startem sezonu urlopowego, aby także w czasie wakacji promować odpowiedzialne wobec środowiska postawy. - Turystyka odpowiedzialna to taka, która w jak najmniejszym stopniu szkodzi środowisku i przyczynia się do rozwoju lokalnego - tłumaczą przedstawiciele fundacji. Celem tegorocznej kampanii, przebiegającej pod hasłem: „Turysto! Szanuj środowisko!”,  jest zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze. Czysty finał
Finał trwającej od maja kampanii - w weekend 19-21.09 w Węgorzewie i w Warszawie. Poza lokalnymi wydarzeniami odbędą się trzy główne akcje, w których wezmą udział przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia wraz z inicjatorką idei Sprzątania świata w Polsce –Mirą Stanisławską-Meysztowicz.  20 września, na podsumowanie wakacyjnego projektu „Wpłyń na czyste Mazury”, zaplanowano  sprzątanie Kanału Węgorzewskiego. A w Warszawie - sprzątanie brzegów Wisły z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i mieszkańcami stolicy.  W niedzielę 21 września Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska posprząta glinianki w parku Moczydło na warszawskiej Woli.
Więcej informacji o tegorocznej akcji:
www.sprzatanieswiata-polska.pl
www.naszaziemia.pl