Z tej okazji w 17 miastach w Polsce odbyły się otwarte spotkania i wykłady o geoinformacji, wykorzystywania nowoczesnych przyrządów geodezyjnych i oprogramowania GIS. Najhuczniej było w Krakowie, gdzie w organizację GIS Day wspólnie zaangałowało się pięć uczelni: Uniwersytet Rolniczy, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Krakowska.

23-25 października odbyła się zaś X Konferencja Esri Polska, producenta oprogramowania GIS. Wśród prelegentów byli naukowcy, programiści i użytkownicy GIS. Wrażeniami dzielili się również Izabela Stachowicz i Marek Arcimowicz, uczestnicy wyprawy do wenezuelskich tepui, miejsca będącego nadal białą plamą na mapie świata (o ekspedycji tej pisaliśmy na łamach National Geographic i Travelera).

Oprogramowanie na bazie GIS ma wiele zastosowań. Wykorzystywane jest m.in. przy przetwarzaniu danych ze spisów powszechnych do tworzenia analiz geograficznych, służy do konsolidacji mobilnych sieci telekomunikacyjnych czy produkcji cyfrowych analiz krajobrazu. Używają go też pracownicy GOPR podczas działań ratunkowych i poszukiwawczych w polskich górach.