Cypr to nie tylko miejsce gdzie możesz oddać się relaksowi w ekskluzywnych hotelach, gdzie czujesz na plecach oddech starożytności, gdzie bogactwo naturalnych potraw sprawi, że spożywanie posiłków stanie się  rozkoszą – to miejsce kobiet, miejsce gdzie narodziła się jedna z najpiękniejszych z nas – Afrodyta. Sam fakt, że Cypr jest wyspą już sprawia, że można poczuć oderwanie od codzienności. Otoczony błękitem Morza Śródziemnego podzielony jest na dwie części – grecką i turecką. Warto odwiedzić tę pierwszą. Klimat Cypru jest prawie tropikalny. Bryza towarzysząca nam na wybrzeżach niknie gdy tylko oddalimy się od wód otaczających wyspę. Ostre, palące słońce sprawia, że dyskretnie chowamy się w cieniu lub uciekamy do wody. Popijając wyśmienite wina, kosztując nasyconych słońcem owoców i warzyw w asyście narodowych potraw mamy ochotę mrużyć oczy z rozkoszy. Na jedzenie na Cyprze należy zwrócić szczególną uwagę. Jako jeden z nielicznych krajów Unii Europejskiej nie uległ i zakazał genetycznej modyfikacji żywności – każda potrawa smakuje wyśmienicie. Dary jakie oferuje morze, czy mięsiwa przygotowywane w glinianych garnkach według starych receptur sprawiają, że ciężko sobie odmówić. Jednocześnie jedzenie jest zdrowe i nie musimy się martwić tym, że po powrocie z wakacji będziemy unikać wchodzenia na wagę. Także miejsca gdzie możemy na mieście coś zjeść są urokliwe, stare tawerny, kawiarenki i restauracje z surowym wystrojem. Przy wspólnym biesiadowaniu, przeciągającym się do późnych godzin nocnych można czasami skorzystać z okazji nauki narodowego tańca. Cypryjczycy są mili i nie wynika to z tego, że w dużej mierze żyją z turystyki, śródziemnomorska mentalność, leniwy uśmiech i serdeczność jaką obdarzają na każdym kroku sprawia, że już po pierwszej rozmowie poczujesz do nich sympatię. Lądując na lotnisku w mieście Larnaca nietrudno znaleźć pawilon Cypryjskiej Organizacji Turystycznej organizującej regularne wycieczki po tym pięknym kraju. Larnaka umiejscowiona jest na południu wyspy i kierując się na zachód wzdłuż wybrzeża można dotrzeć do miasta Agia Napa, miejscowości wypoczynkowej położonej na najbardziej urokliwej części wyspy. To właśnie tam znajduje się jedna z 52 najpiękniejszych plaż na świecie – Nissi. Żółte piaski, błękit morza, palmy i bryza odwracają uwagę od wielu miejsc jakie warto odwiedzić. Jednym z nich jest Muzeum Morskie gdzie można obejrzeć olbrzymią kolekcję skamielin, muszli, wypchanych zwierząt i historycznych skarbów, drugim obowiązkowym - klasztor stojący w centrum miasteczka. Klasztor z ujmującym krużgankiem i zadaszoną fontanną na środku, pośród palm i kwiatów, w cypryjskim słońcu sprawia, że aż czuć historię.
Podróżując z dziećmi czy po prostu mając chęć na wodne szaleństwa warto odwiedzić Aqua Park – największy park wodny w Europie. Wśród salw śmiechu oddać się zjeżdżaniu na zjeżdżalniach lub leniwie dryfować wodnymi alejkami pod czujnym okiem wielu opiekunów i ratowników. Pafos – to kolejny obowiązkowy przystanek na trasie wycieczki objazdowej po greckiej części Cypru. To właśnie w okolicach Petra tou Romiou - Skały Greka,  z morskiej piany wynurzyła się piękna Afrodyta, grecka bogini piękna, miłości, kwiatów, pożądania i płodności. Jedna ze sprawczyń wybuchu wojny trojańskiej. W Pafos znajduję się słynna plaża i nieco oddalona od brzegu skała, z którymi wiążą się pewne wierzenia. Sprawiają, że turyści, a w szczególności turystki by zapewnić sobie w przyszłości miłość i urodę opływają skałę lub wyszukują na plaży kamyczków w kształcie serca. Gdy już każdy opłynął skałę można ruszyć na dalsze zwiedzanie – kolejny punkt godny zatrzymania to Mozaiki Paphosskie. To właśnie tu czujemy potęgę starożytnej cywilizacji. Warto zastanowić się ile wieków przetrwały by teraz nam przypomnieć o pierwszych potężnych kulturach mających wpływ na całą Europę. Co ciekawe, przy pracach archeologicznych towarzyszyła polska ekipa. Odkryte mozaiki zostały zadaszone, a zwiedzanie ich ułatwiają drewniane pomosty zawieszone między poszczególnymi partiami. Kilka kilometrów od Pafos na końcu kanionu znajduje się klasztor Agios Neofrytos. Początkowo była to pustelnia św. Neofrytosa, wykuta w skale grota, cypryjskiego ascety i pisarza. Koniecznym punktem wycieczki po Cyprze jest wąwóz Avgas. Nie da się dojechać samochodem do samego wąwozu, ale w okolicach znajduje się parking skąd już prowadzi utwardzony szlak turystyczny. Na dnie wąwozu płynie strumyk a po obrośniętych bujną roślinnością, często endemiczną skaczą kozice. Wysokie, zniszczone erozją zbocza, porośnięte drzewami, malutkie jaszczurki przemykające wśród aromatycznych krzewów sprawiają, że wycieczka jest bardzo przyjemna. W wielu miejscach na Cyprze można uprawiać sporty wodne, od nurkowania do windsurfingu. W hotelach skorzystać z basenu, kortów tenisowych, zabiegów spa. Cypr prócz bogactwa kościołów, klasztorów, opactw, ruin i innych miejsc gdzie zatrzymuje się czas jest tętniącym życiem miejscem – także w nocy. Nastawionym na spełnianie oczekiwań nawet najbardziej wybrednego turysty. Z olbrzymim zapleczem, ciekawą historią i wakacyjnym klimatem sprawi, że wszelkie problemy których pełna głowa wyjeżdża z naszego kraju, rozmazują się i znikają. Niezliczona ilość hoteli, hosteli, dyskotek, bajecznych plaż i atrakcji sprawia, że na Cypr chce się wracać. Oficjalna nazwa: Republika Cypru
Ustrój: republika
Stolica: Nikozja
Język: grecki, turecki
Cypr - Waluta: Strefa grecka: 1 funt cypryjski = 100 centów, Euro

Jeżeli masz jakieś wątpliwości możesz skorzystać z rad Cypryjskiej Organizacji Turystycznej – Przedstawicielstwo w Polsce znajduje się w Warszawie na ulicy Pięknej 20.

Koniecznie odwiedź stronę: http://www.visitcyprus.com Tekst: Magdalena Mission