Curiosity Rover wylądował na Marsie równo rok temu, 6 sierpnia 2012 roku. Amerykańska agencja postanowiła uczcić pierwszą rocznicę i z tej okazji przygotowała film zatytułowany "Dwanaście miesięcy w dwie minuty: pierwszy rok Curiosity na Marsie", który podsumowuje najważniejsze etapy misji.
Łazik Curiosity 22 września 2012 roku zbadał pierwszy kamień. Podczas pierwszego roku na Czerwonej Planecie przesłał na Ziemię 190 gigabitów danych, kilkadziesiąt tysięcy pełnowymiarowych zdjęć, a także 35 tysięcy miniatur. Przy pomocy promienia laserowego badał skład chemiczny różnych obiektów, zbierał i analizował próbki pobrane ze skał.
Oto 5 najważniejszych odkryć, jakich udało się dokonać:
1.Warunki sprzyjające życiu
Miliardy lat temu na Marsie istniały warunki sprzyjające życiu mikrobiologicznemu. Curiosity odnalazło ślady węgla, wodoru, tlenu, siarki oraz fosforu czyli pierwiastki niezbędne do życia.
2. Dowody na występowanie wodyWyżłobienia skalne wskazują na to, że na Marsie występowała kiedyś woda. Co więcej, mogła sięgać nawet do kolan.
Wyżłobienia skalne wskazują na to, że na Marsie występowała kiedyś woda. Co więcej, mogła sięgać nawet do kolan.
3. Szkodliwe dla ludzi promieniowanie
Curiosity Rover doświadczył także silnego promieniowania, które może być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Dzięki tej informacji NASA będzie w stanie lepiej przygotować astronautów na podbyt na Czerwonej Planecie.

Reklama

4. Brak metanu
Curiosity zassało i poddało analizie powietrze, jakie znalazło na Marsie. Dotychczasowe testy wykazują, że nie ma w nim metanu. Jednak poszukiwania pierwiastka trwają.
5. Zróżnicowana nawierzchnia w kraterze Gale
Naukowcy nie spodziewali się, że na Marsie odnajdą aż tak zróżnicowaną powierzchnię np.: żwir, skały pochodzenia wulkanicznego, wydmy piaskowe, kamienie zawierające minerały. Wszystko to jest kolejnym dowodem na istnienie wody na Marsie.

Curiosity Rover - sześciokołowy pojazd zwany łazikiem z zamontowanym oprzyrządowaniem badawczym to najbardziej zaawansowany i największy pojazd, jaki został wysłany na Marsa. Jest to zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze, które zostało wysłane na Marsa równo rok temu, w ramach programu badawczego Mars Science Laboratory (MSL).

Reklama

Nazwę dla łazika wymyśliła 12-letnia Clara Ma z miasta Lenexa w stanie Kansas już w 2009 roku. Curiosity oznacza "ciekawość". Ta propozycja została wybrana z ponad 9 tysięcy zgłoszeń nadesłanych z USA.

Reklama
Reklama
Reklama