Gdy nowe lekarstwo pojawiło się w sprzedaży w Jacob’s Pharmacy w Atlancie pod nazwą „coca-cola”, stało się z miejsca handlowym hitem i to nie, jako doskonały środek zwalczający migreny, lecz napój, którego receptura jest do dnia dzisiejszego utrzymywana w ścisłej tajemnicy.
Czym jest coca-cola? Mieszaniną ziół, kwasów fosforowych, orzechów koli, liści koki i ogromnej ilości cukru połączonego z wodą. Ot i cała tajemnica. Niby nic, a świat oszalała na jej punkcie. Do dziś nie zmieniony kształt napisu coca-coli zaprojektowany został przez … księgowego, Franka M. Robinsona.
W 1891 roku Asa G. Candler odkupił od, nie znającego się na robieniu dobrych interesów Pembertona przepis na syrop wraz z nazwą i jego logo za… bagatela 2300 dolarów. Od 1894 roku coca-cola rozpoczęła podbój świata. Karmelowy syrop zaczął być rozcieńczany z wodą i sprzedawany w ogromnych ilościach, zwłaszcza podczas letnich pikników. Nowy właściciel dochodowego interesu nie był jednak do końca zadowolony z sukcesu. Jego napój, oprócz uzależniającego smaku, wizualnie nie wyróżniał się niczym szczególnym od innych. W 1915 roku z jego inicjatywy technik w hucie szkła, Alexander Samuelson, zaprojektował nową formę butelki, która od tamtej pory się nie zmieniła.
Coca-cola stała się symbolem amerykańskiego stylu życia, a najlepszym potwierdzeniem tych słów niech będzie fakt, że podczas II wojny światowej generał Dwight D. Eisenhower zamówił w 1943 roku dla swoich żołnierzy, walczących po drugiej stronie oceanu, aż 3 miliony butelek coli wraz z urządzeniem do ich napełniania.

Kofeina zamiast kokainy
W 1892 roku wybuchła w Stanach gorąca dyskusja, tocząca się wokół jednego problemu: czy coca-cola uzależnia? Problematyczna sytuacja związana była ze wzrostem liczby osób uzależnionych od kokainy. Większość lekarzy zajmujących się tym problemem uważała bowiem, że sytuacja ta związana jest ze wzrostem spożywania coca-coli. Nie wyjaśniono jednak, jaką ilość kokainy zawierał napój, ale wystarczy przypomnieć, że w tamtych czasach narkotyk ten był składnikiem wielu leków, a nawet papierosów. W 1906 roku receptura coca-coli została zmieniona, gdyż kokaina znalazła się na liście zakazanych produktów. Narkotyk został zastąpiony innym środkiem pobudzającym, a mianowicie kofeiną.

Tekst: Agnieszka Budo