Dzień Ziemi = działamy!

Jak będzie wyglądał świat w 2070 roku? - to pytanie  stawiamy w kwietniowym wydaniu National Geographic Polska, z okazji 50.  obchodów Dnia Ziemi. Czy po 100 latach od ustanowienia tego święta uda nam się uratować planetę czy  jeszcze bardziej ją zniszczymy? Dla National Geographic 22 kwietnia to wyjątkowa  data - jak urodziny bliskiej osoby. To okazja, by jeszcze głośniej niż zwykle pomówić o  sposobach na uszanowanie natury. Najlepszy prezent, jaki możemy podarować liczącej ok. 4,5 miliarda lat jubilatce - Ziemi? Dorosnąć jako gatunek.

Do rozwiązania mamy takie kwestie jak: nadmiar plastiku, ochrona zagrożonych gatunków, zbyt duża eksploatacja zasobów naturalnych i konsumpcja skutkująca morzem odpadów i zanieczyszczeń, związany z tym nadmiar emisji gazów cieplarnianych, susze, a w ich efekcie pożary lasów. Lista jest długa. Według raportu międzyrządowego z 2019 r. jeśli będziemy eksploatować planetę w ten sam sposób, w jaki robimy to obecnie, wymarcie czeka nawet milion gatunków roślin i zwierząt (!) – to 1/8 całkowitej szacowanej ich liczby.

Dobra wiadomość jest taka, że wciąż żyjemy na planecie obfitości i jeśli podejmiemy odpowiednie działania, możemy poprawić jej kondycję. Dziś ochronie podlega zaledwie 15 proc. lądu i 7 proc. oceanu. Strategiczne rozmieszczenie nowych obszarów chronionych może pomóc zachować bioróżnorodność świata. Odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanie obszarami o wysokich poziomach węgla w biomasie i glebie mogłoby ograniczyć zmiany klimatyczne. Gdybyśmy zaledwie 50 proc. tych terenów zarządzali z myślą o środowisku, można by zabezpieczyć ponad 80 proc. łącznych lądowych zasobów węgla.


Fot. Getty Images

Pamiętacie dziurę ozonową? Niedawno informowaliśmy was o tym, że jej rozmiar nad Antarktydą od czasu prowadzenia pomiarów jeszcze nigdy nie był tak mały. Dane potwierdziła NASA. Wszystko dzięki wycofywaniu szkodliwych substancji chemicznych i podjęciu innych działań określonych w protokole montrealskim podpisanym w 1987 roku. Najnowsze badania opublikowane w „Nature” sugerują, że międzynarodowa umowa w realny sposób przyczyniła się do zatrzymania zmian w warstwie ozonowej, a nawet do ich cofania się. (Więcej w artykule: „Dziura ozonowa się zmniejsza! Zasługa człowieka czy natury?”).

Wniosek, jaki płynie z tych doniesień, jest co najmniej motywujący: nasze działania realnie przekładają się na stan planety. Nie musimy czekać na międzynarodowe ustalenia. Liczy się też odpowiedzialna gospodarka dużych firm i świadomość ekologiczna każdego z nas.

 

Można? Można! Inicjatywy proekologiczne blisko nas

Ważne jest, by w trosce o planetę myśleć globalnie i patrzeć daleko w przyszłość z troską o zachowanie zasobów dla przyszłych pokoleń, ale działając "dla planety", zaczynać lokalnie. 

Jednym z przykładów dobrych praktyk jest projekt przeprowadzony przez Grupę Veolia wśród swoich pracowników. Misją Veolii -  globalnej firmy z branży ochrony środowiska, jest "odnawianie zasobów świata". By zaktywować swoich  pracowników do zmierzenia się z wyzwaniami zero waste, i wprowadzenia eko-nawyków do codzienności, firma wpadła na pomysł grywalizacji.

Za pomocą aplikacji, pracownicy rywalizowali ze sobą na eko-uczynki. Każde działanie na korzyść planety, oznaczało zastrzyk punktów. Ze starych firanek zrobiłeś torby na pieczywo? Prostym zabiegiem zamieniłeś słoik w stylowy wazon, a  T-shirt w torebkę? Ponad 700 pracowników ścigało się na ekorozwiązania. Okazało się, że gra angażuje i budzi uśpione pokłady kreatywności. Wyścig na punkty dostarczał momentami wręcz sportowych emocji. Dzięki zabawie udało się osiągnąć wspaniałe efekty: w ciągu 90 dni wykonano aż 24231 eko uczynków! Choć gra dobiegła końca, udało się wypracować coś, co zostanie na dłużej - korzystne dla środowiska nawyki.

Zobacz, jak wyglądał wyścig na eko-wyzwania wśród pracowników Veolii

W ramach grywalizacji pracownicy dostarczyli inspirujących treści i przykładów, jak można wcielać w życie pozytywne zero waste nawyki. Zebrała się z tego pokaźna baza ekowiedzy: jak dawać nowe życie starym przedmiotom, jak redukować zbędne opakowania, jak tworzyć ekologiczne produkty, kosmetyki czy domową chemię, jak ograniczać odpady stosując upcykling oraz jak kompostować?

By nie zmarnować (zero waste!) tych wszystkich inspiracji, pojawił się pomysł na stworzenie niezależnej platformy zerowasterzy.pl, otwartej dla wszystkich, którzy chcą zmniejszyć ilość produkowanych śmieci.

Platforma buduje społeczność osób, dla których temat zero waste jest ważny i którzy identyfikują się z takim stylem życia. Na platformie można znaleźć treści edukacyjne, wytyczne i praktyczne wskazówki, jak nie wyrzucać a wykorzystywać. Można podzielić się swoimi patentami i pokazać swoje inicjatywy, dodając organizowane przez siebie wydarzenie do kalendarza eventów Zero Waste

 

Ty też możesz być zerowasterem 

 

Kim jest zerowaster?

Zerowaster - współczesny gatunek człowieka nieobojętnego, charakteryzujący się wysoką dbałością o środowisko naturalne, którego czuje się nieodłączną częścią, oraz świadomym działaniem na rzecz jego ochrony. Zerowasterzy to generatorzy małej ilości odpadów. Potentaci zasobów odnawialnych. Otwarci na obieg zamknięty. Zamknięci na marnotrawstwo. Empatyczni wizjonerzy. Etyczni ekonomiści. Sprawni aktywiści! Ostatnie dane dotyczące populacji zerowasterów wskazują dynamiczny wzrost gatunku. Ilość zerowasterów stale rośnie. Uwaga! Zerowasterem może być każdy!


 

Jeśli wciąż zastanawiasz się, co TY możesz zrobić #dlaPanety. Zacznij od dobrych eko-uczynków i wprowadź w życie zasadę 5R:

1. (Refuse) Odmawiaj… i kieruj się rozsądkiem

Promocje, wyprzedaże, kody rabatowe? Zastanów się, czy tego naprawdę potrzebujesz. Spróbuj zbędnym przedmiotom powiedzieć „nie”.
 

2. (Reuse) Używaj ponownie… i ćwicz racjonalność w konsumpcji

Wielorazowe produkty stoją w kontrze do marnotrawstwa i eliminują niepotrzebne koszty. Kupuj z wizją wielokrotnego użycia.
 

3. (Reduce) Redukuj… i dąż do równowagi

Najnowszy model telefonu, w modzie sezon na pastele… Czy naprawdę tego potrzebujemy? A może jednak możemy skorzystać z tego, co już mamy?
 

4. (Recycle) Odnawiaj… i wspieraj rozwój

Pierwszą naczelną zasadą recyklingu jest sumienna segregacja.
 

5. (Rot) Kompostuj… i czerp radość z odzysku

Nie trzeba być specem od biologii czy ogrodnictwa. W domowych warunkach też można kompostować. Na zerowasterzy.pl znajdziesz patenty, jak to zrobić.

Więcej na zerowasterzy.pl