Niezależnie od tego jaką południowotyrolską dolinę czy ośrodek wybraliście na wyjazd narciarski, mamy dla każdego przygotowaną listę miejsc, których nie wolno pominąć będąc w okolicy. Są to trasy narciarskie, górskie chaty, snowparki, atrakcje i wydarzenia lub miejsca związane z lokalną kulturą czy historią. Warto przeczytać, by potem nie żałować!

1.    Alpe di Siusi/Seiser Alm
•    Główne miejscowości/stacje: Castelrotto, Siusi allo Sciliar, Fiè allo Sciliar, Alpe di Siusi
•    Trasy: ogólnie rzecz ujmując tutejsze trasy są łagodne – większość z nich jest niebieska, co nie oznacza wcale, że tylko dla początkujących narciarzy! Także dobrze jeżdżący będą czerpać przyjemność z szerokich stoków, na których można popracować nad techniką. Poza tym są dwa stoki, mogące stanowić wyzwanie i które polecamy: Bullaccia i Punta d’oro. W niektórych miejscach są tzw. speedtesty – porównajcie sobie wyniki z początku i końca wyjazdu.
•    Jedzenie: Gostner Schwaige (niedaleko stacji Compatsch) to miejsce gdzie można m.in. spróbować domowych produktów jak sery, masło, wędzone mięso. Jednak hitem jest… zupa z siana, podawana w wydrążonym bochenku chleba. Obowiązkowo.
•    Nasza sugestia: jest to super miejsce na wyjazd dla dwóch grup: rodziców z małymi dziećmi (łagodne trasy, dużo funparków z opiekunami oraz przyjaznym rodzinom hoteli) oraz fanów biegówek (80 km tras, na których trenują reprezentacje, w tym Justyna Kowalczyk; no i cudowne widoki)

2.    Alta Badia
•    Główne miejscowości: Corvara, Colfosco, La Villa, San Cassiano, Predaces
•    Trasy: chcesz się poczuć jak zawodnik narciarskiego Pucharu Świata? Tutaj może zjechać tą samą trasą, którą pokonują narciarza podczas Slalomu Giganta tj. czar-na, mega stroma, Gran Risa. Poza tym Alta Badia to jedna z czterech dolin, o które zahacza Sellaronda, najsławniejsza tura narciarska (26 km) we włoskich górach tzw. karuzela narciarska. Wręcz wstyd to ominąć!
•    Jedzenie: tylu tu doskonałych górskich chat, że aż trudno wybrać – najlepiej odwiedzić wszystkie. Czternaście z nich bierze udział w kulinarnej akcji „Taste for Skiing”, kiedy to szefowie kuchni odznaczeni gwiazdkami Michelin tworzą do ich menu specjalnie dania. Lista chat na stronie www.altabadia.org
•    Nasza sugestia: Nawet jeśli nie jedziecie na narty z zamiarem imprezowania, war-to odwiedzić znane schronisko na stoku Club Moritzino. Chwila relaksu przy muzyce, na świeżym powietrzu, z Veneziano w ręce i butach narciarskich na nogach – bezcenne.

3.    Alta Pusteria/Hochpustertal
•    Główne miejscowości: Sesto, San Candido, Dobiacco, Versciaco, Villabassa
•    Trasy: Polecamy wybrać się na Giro delle Cime. Jest to tura narciarska, licząca 30 km, która składa się 12 etapów (stacji i stoków). Jedną z tras do pokonania jest Holzriese – najbardziej stroma trasa we Włoszech. I naprawdę jest stroma. Bardzo.
•    Górskie chaty: Warto wybrać się na spacer lub wyprawę na biegówkach – tylko w ten sposób można dotrzeć do Talschlusshütte, co w wolnym tłumaczeniu oznacza chatę na końcu doliny. A sama dolina jest przepiękna i idealna na 30 minutowy spacer, po którym można zjeść pyszny, tradycyjny posiłek.
•    Nasza sugestia: Mimo całej wspaniałości, odradzamy Giro delle Cime osobom na desce – jest tam kilka dość płaskich przejść między wyciągami, gdzie narciarz spokojnie sobie poradzi, lecz dla snowboardzistów będzie to utrudnieniem. Z kolei wszyscy, niezależnie od wieku, powinni odwiedzić rodzinę bałwanów na szczycie Croda Rossa/Rotwand.

4.    Kronplatz
•    Główne miejscowości: Brunico, San Vigilio, Valdaora, San Lorenzo, Anterselva, Falzes
•    Trasy: Jest ich 116 km, więc jest w czym wybierać! Jeśli jeździcie dobrze (nie mu-si być świetnie), to warto się przełamać i spróbować swoich sił na tamtejszych czarnych trasach tzw. Czarna Piątka (m.in. Sylvester, Piculin czy Herrnegg)
•    Górskie chaty: w większości schronisk na stokach można dostać regionalne smakołyki i to w rozsądnych cenach. Polecamy Oberegger Alm, Lorenzi Hut i Ütia Bivacco
•    Nasza sugestia: Plusem Kronplatz jest pociąg, który dojeżdża do dolnej stacji Ried – można więc nocować w miejscowościach, położonych trochę dalej. Z kolei dla osób łaknących zabawy koniecznym punktem programu jest wizyta w K1, barze après ski dostępnym zarówno dla narciarzy schodzących ze stoku oraz osób dojeżdżających samochodem.

5.    Obereggen
•    Główne miejscowości: Obereggen, Ega, Monte San Pietro, Nova Ponente
•    Trasy: dla zaawansowanych narciarzy polecamy czarną trasę Pala Santa/Zangen – dodatkiem do dobrej jazdy jest przyjemność z cudownych widoków na masyw Latemar, widoczny w pełnej okazałości.
•    Górskie chaty: Na małe aperitivo (np. Veneziano) warto wpaść do chaty Baita Gardone – mimo, że leży bliżej Predazzo, jej właścicielem jest rodowity południowotyrolczyk. Z kolei na lunch można zatrzymać się w Mayrl Alm, gdzie serwują pyszne regionalne potrawy, jak knedle czy Schlützkrapfen (rodzaj ravioli).
•    Nasza sugestia: Obowiązkowo trzeba spróbować nocnej jazdy na nartach i sankach! Trzy razy w tygodniu jest oświetlony stok i tor, na których można jeździć do 22:00. A potem, przy dolnej stacji, drink w pubie Teepee! Z kolei, jeśli jesteście gotowi na jeden dzień zejść ze stoku, to polecamy wyprawę do Bolzano (Stolicy regionu). Oprócz zobaczenia uroczego włoskiego miasta, można np. odwiedzić Ӧtzi’ego w Muzeum Archeologicznym lub zwiedzić Firmian, jedno z górskich muzeów Reinholda Messnera.