W pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich z 1896 roku wzięło udział zaledwie 241 sportowców z 14 krajów. W tym roku w igrzyskach w Rio de Janeiro będzie uczestniczyć ponad 200 krajów i przeszło 11 tysięcy sportowców.

Zobacz galerię stadionów i przeczytaj o ich losach!

Potrzeba budowania coraz większych stadionów przysporzyła współczesnym miastom nowych problemów: co zrobić z obiektami olimpijskimi po zakończeniu igrzysk?

Niektóre miasta, po wydaniu milionów na budowę kosztownych obiektów, później likwidują je lub porzucają, by ostatecznie odeszły w zapomnienie. Inne, jak Londyn, zmieniają przeznaczenie stadionów olimpijskich.

Po wydaniu 700 milionów dolarów na budowę stadionu na letnie igrzyska w 2012 roku, Londyn wydał kolejne 400 milionów dolarów na jego przebudowę na stadion piłkarski dla klubu West Ham United – opowiada Andrew Zimbalist, profesor ekonomii na Smith College.
- Zmieniono jego przeznaczenie – mówi – ale ogromnym kosztem.

Zimbalist uważa, że łatwiej i taniej jest organizować igrzyska, jeśli miasto już przed organizacją wydarzenia posiada odpowiednią infrastrukturę. Kiedy Barcelona była gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich w 1992 roku, „nie musieli dużo budować – na wstępie mieli już około 70 procent” – dodaje.

Tak jest też w przypadku Los Angeles, które ubiega się o organizowanie igrzysk w 2024 roku, już po raz trzeci. Jednym z powodów jest fakt, że „wystarczy im zbudować centrum wodne [i medialne]” – twierdzi. – Wszystko inne praktycznie już mają.

Jako że koszt organizowania igrzysk olimpijskich stale rośnie, miasta które nie posiadają odpowiednich typów obiektów zaczęły wycofywać swoje kandydatury. Boston i Hamburg na przykład już zrezygnowały z ubiegania się o bycie gospodarzem igrzysk w 2024 roku.

Zimbalist uważa, że kwestia obiektów olimpijskich stała się takim wyzwaniem, że powinniśmy przestać zmieniać lokalizację igrzysk i po prostu wybrać jedno stałe miejsce. Brzmi praktycznie, jednak najtrudniejszym zadaniem byłoby  dojście do porozumienia na arenie międzynarodowej w sprawie tego, kto powinien być tym gospodarzem igrzysk na czas nieokreślony.

Tekst: Becky Little

Źródło: National Geographic News