Króliki to idealne zwierzęta na prezent? Wiele osób tak uważa, kierując się wyglądem tych małych ssaków. Puchate, skaczące kuleczki z długimi uszami są uwielbiane przez dzieci. Decydując się na ich zakup, trzeba jednak pamiętać, że króliki – jak wiele innych zwierząt domowych – mają specyficzne wymagania i wymagają sporo opieki.

Po pierwsze, muszą mieć odpowiednio dużą klatkę, w której nie będzie im ciasno. Po drugie, z klatki trzeba je codziennie wypuszczać na odpowiednio zabezpieczony teren, by mogły się wyszaleć. Po trzecie, muszą mieć stały dostęp do wody, siana, ziół, które trzeba codziennie uzupełniać.

Po czwarte, trzeba zadbać, by czuły się bezpieczne. A idealnie byłoby, gdyby miały również królicze towarzystwo. No i – niestety – nie lubią być podnoszone, brane na ręce i przytulane. Sytuacja, gdy nie może dotknąć ziemi czterema kończynami, jest dla tego zwierzęcia stresująca. Poniżej znajdziesz inne ciekawostki o królikach.

Czym karmić króliki?

Czy króliki lubią banany? Tak. Jednak jako dodatek do podstawowej żywności, czyli siana. Zwierzętom tym można również dawać kawałki warzyw: okazjonalnie korzenia pietruszki, buraka albo selera. A także niektóre owoce: jabłka, gruszki, banany. Jednak warzywa i owoce to w diecie naszego pupila dodatki. Jej dwie trzecie powinny stanowić siano, zioła i oczywiście woda.

Jak długo rosną zęby królika? Przez całe życie. Dlatego zwierzę hodowane w domu potrzebuje czegoś, na czym będzie je ścierać. Nadadzą się do tego gałązki drzew owocowych – np. jabłoni – ale też siano albo kawałki twardych warzyw.

Czy króliki zjadają własne odchody? Tak. A dokładnie zjadają jeden z dwóch rodzajów kału, jaki wytwarzają. Jest to cekotrof, który króliki połykają ponownie, by w pełni przyswoić zawarte w nim białka i witaminę B. Z tego też powodu ten rodzaj odchodów – otoczone śluzem, sklejone kulki kału – rzadko kiedy zobaczysz w klatce. Jeśli tak się dzieje, jest to znak, że z królikiem należy iść do weterynarza.

Czy rozumiesz swojego królika?

Jak zachowuje się szczęśliwy królik? Podskakuje w charakterystyczny sposób, skręcając głowę w przeciwnym kierunku niż resztę ciała. Wygląda to tak, jakby nagle zapragnął zostać akrobatą: dzikie skoki z robieniem w powietrzu piruetów wskazują, że rozpiera go radość.

Jak królik okazuje miłość? Np. lizaniem. Królik może polizać swojego opiekuna albo swojego towarzysza i to jest znak sympatii z jego strony. Może też kręcić się wokół stóp opiekuna albo podskakiwać z radości na jego widok.

Królik przywiązuje się do swojego opiekuna i często szuka jego towarzystwa. A gdy je znajdzie, daje się delikatnie głaskać. Z kolei gdy rusza nosem, okazuje ciekawość, a gdy trąci cię nosem, chce zwrócić swoją uwagę. Tupiąc królik wyraża złość, a gdy się czegoś boi i nie ma gdzie uciec – zamiera w bezruchu.

Uwaga! Króliki uwielbiają towarzystwo. Jeśli będą żyć w pojedynkę, nie będą się czuły szczęśliwe. Zwierzęta żyjące w parach ogrzewają się nawzajem w zimie, a także oczyszczają sobie trudno dostępne okolice – np. wokół oczu. Można łączyć ze sobą sterylizowanego samca i samicę. Nie jest jednak dobrym pomysłem łączenie królika ze świnką morską, czyli kawią. Te zwierzęta często się nie dogadują, mają różne diety. Zdarza się też, że królik może zastraszyć świnkę.

Czy królik płacze? Może się tak zdarzyć. Zwierzę ma kanaliki łzowe i niekiedy oczy mu wilgotnieją. Niekoniecznie oznacza to jednak, że zwierzę jest przestraszone. Może być natomiast chore: np. mieć zapalenie spojówek albo niedrożny przewód nosowo-łzowy.

Królik mógł również się zranić i odczuwa ból. Dlatego wilgotne oczy u królika są znakiem, że należy umówić się na wizytę u weterynarza, który sprawdzi, co dolega zwierzęciu.

Ciekawostki o królikach

Króliki rodzą się z zamkniętymi oczami. Gdy jednak już je otworzą, widzą wszystko dookoła głowy w promieniu 360 st. Jedyne „martwe” pole znajduje się dokładnie na wprost ich nosa.

Czy uszy królicze służą tylko do odbierania dźwięków? Nie. Za ich pomocą zwierzę również pozbywa się nadmiaru ciepła z organizmu. Króliki nie pocą się ani nie dyszą, a do chłodzenia się służy im duża powierzchnia uszu.

Jakiego zapachu nie lubią króliki? To pytanie często zadają sobie ogrodnicy tam, gdzie króliki żyją na wolności. Zwierzęta te nie przepadają za wonią cebuli i czosnku, ale także białego octu i papryczki chilli. Nie cierpią również odoru zgniłych jajek.

Ciekawostki o królikach miniaturkach

Czy króliki lubią, jak nosimy je na rękach? Niekoniecznie. Zwierzęta te mają delikatne kości i kręgosłup, dlatego lepiej unikać podnoszenia zwierzaka. Co więcej, nie przepadają, gdy nie czują wszystkimi czterema kończynami podłoża – bo w razie niebezpieczeństwa nie miałyby jak uciec.

Jaka rasa królików jest najmniejsza? Tzw. karzełki teddy uznaje się za najmniejsze wśród królików karłowatych. Te zaś to grupa najmniejszych zwierząt wśród królików miniaturowych. Karzełki teddy to puszyste kuleczki z bardzo krótkimi łapkami i kilkucentymetrowymi uszami.

Mimo niewielkich rozmiarów są jednak – tak jak inne króliki – ciekawskie i pełne energii. Co oznacza, że ich wymagania są podobne jak większych królików. Muszą mieć się gdzie wyszaleć, a jednocześnie czuć się bezpiecznie. Karzełki teddy są towarzyskie i miłe, ale też delikatne. Dlatego mogą nie nadawać się na prezent dla bardzo małych dzieci, mogących niechcący skrzywdzić zwierzę.

Jak długo żyją króliki miniaturki? Przeciętnie 7 lat, jednak mogą żyć nawet dekadę. Już po kilku miesiącach osiągają dojrzałość płciową. Króliki miniaturki mają mniej potomstwa niż rasy większe i dzikie. Samica rodzi cztery młode. 

Więcej o naszych domowych pupilach przeczytasz w najnowszym wydaniu „National Geographic Polska” poświęconemu inteligencji zwierząt. Grudniowy numer magazynu możesz nabyć bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony kultowy.pl

Źródła: