Dzikie lasy, malownicze góry, przejrzyste jeziora, lśniące rzeki, wilki i niedźwiedzie, 139 gatunków ptaków, wiele turystycznych atrakcji i bliskość morza – Lika-Karlovac to region Chorwacji leżący między Zagrzebiem a linią brzegową. Jest to najmniej zaludniony obszar tego kraju, ale największy pod względem powierzchni i szczycący się przepięknymi parkami narodowymi. Poznaj region Lika-Karlovac, który ma do zaoferowania wiele wspaniałych atrakcji.

Dziedzictwo naturalne docenione przez UNESCO

W regionie Lika-Karlovac znajduje się wiele zachwycających krajobrazów, jednak największą perłą tych okolic jest unikalny Park Narodowy Jeziora Plitwickie, który jest jedynym obiektem przyrodniczym na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO spośród dziesięciu tego typu terenów w Chorwacji. Na jego obszarze znajduje się 16 połączonych wodospadami jezior, a także źródła rzeki Korana, które otoczone są gęstwiną lasów. Można tu znaleźć również tajemnicze jaskinie i bezkresne łąki. Mieszka tu również wiele gatunków zwierząt (w tym niedźwiedź brunatny). Park można zwiedzać przez kilka godzin lub przez kila dni, spacerując po drewnianych kładkach, a spostrzegawcze oko odnajdzie wśród gęstwiny zieleni również plenery z kultowego serialu “Winnetou”.


PN Jeziora Plitwickie, fot. Julien Duval,Chorwacka Wspólnota Turystyczna

W regionie Lika-Karlovac znajduje się także największy w Chorwacji masyw górski Velebit. Zajmuje on powierzchnię ok. 2000 kilometrów kwadratowych i jest chroniony jako Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO. Na jego terenie mieści się wiele mniejszych obszarów pod ochroną, w tym dwa parki narodowe – Północny Velebit i Paklenica. 

Pod względem piękna krajobrazu i bogactwa flory i fauny najcenniejszą częścią Velebitu jest wspomniany Velebit Północny, który leży w wysokich partiach gór. Można zobaczyć tu wiele niezwykłych atrakcji –  ulubioną wśród chorwackich alpinistów jaskinię Lukina jama (o głębokości prawie 1400 m!), czy formy krasowe Hajdučki i Rožanski kukovi. Na szczególną uwagę zasługuje tu również zbudowany w skalistym podłożu szlak turystyczny Rožanski kukovi, uważany za najpiękniejszą trasę górską w Chorwacji. Można z niego podziwiać potężne skały, głębokie przepaści, a także Adriatyk i wyspy Kvarneru.

Drugi z parków narodowych na terenie Velebitu to Paklenica, którego główną atrakcją są dwa malownicze wąwozy – Velika i Mala Paklenica, wiodące od wybrzeża tuż pod najwyższe szczyty masywu. Można zobaczyć tu również wiele niezwykłych form krasowych, jaskiń, a także bogactwo górskiej flory i fauny.

Lika-Karlovac na rowerze

Przez największą górską przestrzeń w Chorwacji prowadzą liczne trasy rowerowe, które przebiegają głównie przez malowniczo położone i bezpieczne lokalne drogi. Każda z nich może być zupełnie innym doświadczeniem. Niektóre biegną przez serpentynowe dróżki w dolinach rzeki. Są takie, które prowadzą przez kamienne mosty do starych młynów wodnych. Jeszcze inne wiodą wzdłuż malowniczych brzegów jezior, podczas gdy kolejne wspinają się po zalesionych zboczach i halach górskich.


Bijele Stijene, fot. Zoran Jelača_Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Na rowerze można również zwiedzać okoliczne miasta. Wartym odwiedzenia jest historyczne centrum miasta Karlovac z zielonymi parkami, które zdobią renesansowy system fortyfikacyjny. Będąc w okolicy odwiedźcie także akwarium Aquatika, w którym zobaczycie ryby słodkowodne żyjące w Chorwacji. Wielbiciele techniki powinni zobaczyć muzeum utworzone w domu rodzinnym Nikoli Tesli w miejscowości  Smiljan.


Smiljan, Muzeum Nikoli Tesli, fot. Ivo Biočina_Chorwacka Wspólnota Turystyczbna

Warto również udać się na wyprawę do źródeł rzeki Gacka. Jest to idealne miejsce by popływać kajakiem wśród malowniczych krajobrazów. Dzięki bliskości Zagrzebia okolice tej rzeki są bardzo popularnym miejscem wśród wędkarzy, a pstrągi stamtąd znane są miłośnikom łowienia ryb od USA po Japonię.


Karlovac, fot. Aleksandar Gospić_Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Zwiedzając ten region rowerem, można również podziwiać liczne średniowieczne twierdze i zamki oraz zabytkowe kościoły, które zdobią tutejsze krajobrazy. Z kolei kierując się drogą przez góry prosto nad morze, można zwiedzić czarującą zatokę Zavratnica oraz zachwycającą księżycowym krajobrazem wyspę Pag. 


Zavratnica, fot. Ivan Čorić_Chorwacka Wspólnota Turystyczna

A na deser spacer po Zagrzebiu

Będąc w regionie Lika-Karlovac, warto odwiedzić położony u samego podnóża Parku Krajobrazowego Medvenica Zagrzeb, który jest jednym z najbardziej zielonych miast Europy. Pełen klasycznych fasad, bujnych ogrodów i zachwyca neogotyckimi budowlami, wśród których unoszą się aromaty tamtejszych kulinarnych specjałów. Szczególną atrakcją dla wszystkich kolekcjonujących pamiątki z podróży są też tradycyjne drewniane zabawki (obecnie produkuje się około 50 różnych wzorów) i charakterystyczne bogato zdobione licitari – tradycyjne wypieki w kształcie serca. 

Ze swoimi operami, przedstawieniami baletowymi, teatrami, muzeami i koncertami Zagrzeb jest nie tylko miastem o bogatym dziedzictwie kulturowym, ale i gospodarzem wielu ciekawych wydarzeń sportowych, m.in. zawodów narciarskich i regat.

Zwiedzając okolice Zagrzebia warto skoczyć również do Medvedgrad – malowniczej średniowiecznej warowni, która jest położona na południowych stokach góry Medvednica. Znajduje się tam obecnie Ołtarz Ojczyzny Chorwackiej z wiecznym ogniem, który oddaje hołd wszystkim tym, którzy zginęli w obronie ojczyzny. 


Medvedgrad, fot.Zoran Jelača_Chorwacka Wspólnota Turystyczna

---
Czujecie się zachęceni do wyprawy? 
Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziecie tutaj: chorwacja.hr