Pierwsze chatki powstały ze starej nieużywanej szafy i wpisały się w mazurski plener powiatu ełckiego oraz w centrum miasta Ełk. Kolejne egzemplarze powędrowały do Olsztyna, a także poza Europę, bo dziś dwie E(ł)KO Chatki wspomagają edukację w Afryce. Dzięki nim nieużywane rzeczy dostają nowe życie i przypominają o sile wymiany. Sprawiając radość innym, dbają o środowisko i właściwie ekologiczne praktyki. E(ł)KO Chatki są także bodźcem do tego, żeby ludzie stawali się nieco bardziej otwarci na innych, żeby nie przestawali nigdy ze sobą współpracować. Poza tym, w czasach masowej cyfryzacji i smartfonów, autorzy chcieli zachęcić do wychodzenia z domów i aktywnego korzystania z czasu wolnego, tym samym budując lokalne wspólnoty. Chatki zaprojektowała Monika Drobińska z Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia.

Otwarte jak Dom

Dlaczego miejsce przypomina architekturą chatkę? Żeby kojarzyło nam się z domem, ciepłem, współpracą, odpowiedzialnością i przypominało o wartości wspólnoty - o tym, że razem możemy więcej. Idea funkcjonowania chatek jest bardzo prosta. Wypożycz,  skorzystaj, oddaj, wymień na coś innego. Jednym słowem proste rozwiązania, mądre, ekologiczne trendy. 

Kocham, lubię, szanuję

Każda z chatek jest miejscem do którego można przynieść niepotrzebne nam już przedmioty (zabawki, książki, gry, akcesoria sportowe), ale też skorzystać z tych, które wcześniej ktoś zostawił. Projekty łączą innowacyjne rozwiązania w trosce o środowisko naturalne z troską o ekologiczny i prospołeczny rozwój mieszkańców.

W architekturę chatek wpisały się także zdobiące je mini eko ogrody, wszystkie rośliny kwitną tam w starych garnkach i wiadrach, które dostały nowe życie. To jedyne takie chatki w Polsce, które pokrywa żywy zielony dach (autorski pomysł fundacji). Zieleń miejska pochłania zanieczyszczenia i ma mnóstwo niekwestionowanych zalet,  co wpływa na mikroklimat i retencję wody. Takie dachy mają dużą zdolność do zatrzymywania wody opadowej. Mogą też być inspiracją dla innych w większych projektach budowlanych w  mieście. Punkty oświetlone są przez lampy solarne. 

E(ł)KO Chatki pomagają także w Afryce

Dwie E(ł)KO Chatki z Ełku niosą także szansę na edukację w Kenii. Dzięki chatkom z Ełku dzieci mają tam łatwiejszy dostęp do książek, słowników, kolorowanek i materiałów edukacyjnych. Z Ełku do Afryki poleciało już 12 kartonów z wyposażeniem. Chatki systematycznie zasilają zbiórki rzeczy używanych  prowadzone w Ełku i dostarczane do Kenii.

Pierwsza E(ł)KO Chatka stanęła w buszui, około 70 km Mombasy i pełni tam rolę biblioteki plenerowej oraz miejsca wymiany przyborów szkolnych, książek, słowników, kolorowanek oraz materiałów edukacyjnych. Patronat nad chatką sprawuje wraz z Fundacją odpowiedzialni Za Marzenia Miejskie Przedszkole Słoneczna Ósemka, które dba o systematyczność wyposażenia. Druga E(ł)ko Chatka powstała przy Primary Kiwandani School, gdzie o systematyczność zbiórek do Afryki troszczy się Miejski Żłobek nr 1 i 2 z Ełku.

Jeśli Wy również chcecie takie Chatki w swoich miastach zapraszamy serdecznie do kontaktu z Fundacją Odpowiedzialni Za Marzenia.