Cezary Szproch od prawie roku przemierza camperem kraje północy. Swoje relacje i zdjęcia z wypraw do Skanii (południowa Szwecja), czy do Dalarny, a także opowieści z włóczęgi po Oslo, Goeteborgu, Kopenhadze regularnie zamieszcza na blogu blizejskandynawii.com. W przerwie między podróżami, podczas Festiwalu Podróżników  opowie o spotkaniach z Wikingami w twierdzy Trelleborg, tajemniczym kręgu kamiennym Ales Stenar (szwedzkim Stonehenge w Skanii), pierwszych w życiu obchodach nordyckiego święta słońca Midsommar. Zapraszamy na oryginalną i osobistą relację z podróży po Skandynawii!

O czym opowie Cezary?

- Jesteśmy w Skåne, a po polsku – w Skanii. Broszurka, którą dostaliśmy na promie mówi, że będzie zielono, pięknie, pysznie (mmm) i różnorodnie. Przekonuje nas ten opis, bo chcemy do natury, kochamy jeść i nie znosimy nudy, dlatego ahoj przygodo! Skåne, dotarliśmy…- tak zaczyna swoją opowieść Cezary Szproch, który pokaże nam 3 oblicza Skanii.

Śladami Wikingów

 Opowiemy czym Wikingowie czyścili uszy i  jak czesali brody, zagramy w wikińskie gry wojenne, przejedziemy kamperem od magicznym kamiennych kręgów Ales Stenar, po twierdzę Trelleborg, wspólnie odczytamy kamienie runiczne.

Spiżarnia Szwecji

 Skania często jest określana jako spiżarnia kraju. Oryginalna kuchnia, słynni kucharze i szwedzka kawa – fika  – to wam pokażemy i damy posmakować

Skandynawska magia

Dzień letniego przesilenia Midsommar ma szczególne znaczenie dla naszych północnych sąsiadów. Opowiem o tym najsłynniejszym rytuale, czyli jak prawidłowo tańczyć wokół ukwieconego słupa, co śpiewać i jak się przyodziewać, czyli razem zanurzymy się  w czar szwedzkiego  lata.