Cena noclegów za standardowy pokój dwuosobowy wynosi w kwietniu 115 Euro. To jest o 12% więcej niż w zeszłym miesiącu. Po raz pierwszy od czerwca zeszłego roku przekroczył indeks wartość poprzedniego roku o 3 %. Trzydzieści jeden z pięćdziesięciu krajów wykazało w tym miesiącu najwyższą cenę za nocleg w tym roku.  W 2009 roku wzrost cen  z marca na kwiecień wynosił tylko 1%. Duży wzrost cen nastąpił nie tylko w drogich metropoliach takich jak Paryż czy Wenecja (o 52 %) ale również w tych najtańszych takich jak Kraków (o 18%) czy Istambuł.  Kraków (78 Euro), który jako jedyne polskie miasto znajduje się na liście  tHPI nadal należy do metropoli, które oferują niskie ceny noclegów. W tym miesiącu jednak nie jest już najtańszy.

Rekord

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny hoteli europjskich wskazywały raczej tendencję spadkową. Tym bardziej zaskakujący jest drastyczny skok cen w kwietniu. Spowodowany  on został nie tylko przez fakt, że w tym miesiącu były Święta Wielkanocne, ale również dlatego, że to ulubiony miesiąc turystów na wędrówki po metropoliach europejskich. Turyści, którzy świętowali Wielkanoc w Rzymie, musieli zapłacić 166 Euro za dobę w standardowym pokoju dwuosobowym, jest to o 45% więcej niż w marcu. W Barcelonie koszt noclegu w hotelu „Samana Santa”  kosztuje 132 Euro czyli o 32% więcej. W tej kategorii cenowej noclegi w Barcelonie dostępne były ostatnio w 2008 roku. We Florencji, gdzie z okazji Świąt Wielkanocnych odbyła się „Scoppio del Carro”, noc w hotelu kosztuje średnio o 52% więcej. W typowych miastach turystycznych, jak Nicea nocleg kosztuje w tym miesiącu 116 Euro, o 35% więcej niż w zeszłym, a w Amsterdamie 151 Euro, o 29% więcej.
Ceny hoteli w polskich miastach również drożeją!
Kraków, jako jedyne polskie miasto należy do 50 metropolii europejskich, które pojawiają się w  tHPI (trivago Hotel Price Index).  Metropolie, które znajdują się na tej liście, to najpopularniejsze miasta turystyczne Europy. Pomimo, że Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań czy Zakopane do nich nie należą posiada trivago dane o skokach i spadkach cen noclegów również w tych miastach.  W kwietniu wzrosły ceny w większości tych miastach. Wyjątkiem jest tylko Wrocław (70 Euro), gdzie cena pozostaje taka sama jak w marcu oraz Poznań (70 Euro) który wyróżnia się 9% spadkiem w tym miesiącu.  Spośród tych miast w bierzącym miesiącu najdroższe hotele oferuje Kraków (78 Euro), w zeszłym był to Poznań (77 Euro).  Najtańsze noclegi są w górach i tak w kwietniu koszt noclegu w Zakopanem wynosi 69 Euro. Cena ta jest o 12% wyższa niż w marcu. Jeżeli zamierzamy wybrać się w tym miesiącu nad morze, do pięknego Gdańska musimy liczyć się z wydatkiem 71 Euro za standardowy pokój dwuosobowy.
Indeks cen hoteli trivago tHPI pokazuje średnie ceny noclegów w najpopularniejszych miastach turystycznych Europy. Ceny te dotyczą pokoju standardowego dwuosobowego i są obliczane na podstawie 160 tys. dziennych zapytań o ceny noclegów w hotelach, jakie znajdują się w bazie portalu. Trivago zapamiętuje zapytania podróżnych dokonanych dla każdego miesiąca i dostarcza przydatnych informacji dotyczących cen noclegowych dla poszczególnego miesiąca. Lista tHPI prezentuje ceny hoteli, które są dostępne w internecie. Ten Index zostaje zestawiony na podstawie cen noclegów z 53 wirtualnych biur podróży i sieci hotelowych.