Celem ekspedycji jest najwyższy szczyt Australii i Oceanii (Indonezja) – Piramida Carstensz zwana również Puncak Jaya, 4 884 m n.p.m.
- Kiedy osiem lat temu stanęłam na szczycie Mont Blanc, nie sądziłam, że będzie to początek długiej drogi poprzez górskie szczyty - wspomina Martyna. - Od siedmiu lat konsekwentnie realizuję projekt KORONA ZIEMI, który w tym roku mam nadzieję zakończę sukcesem. Przez te lata w moim życiu wydarzyło się bardzo wiele. Stanęłam za sterami redakcji National Geographic Polska, napisałam trzy książki, zrealizowałam program podróżniczy dla telewizji TVN, a przede wszystkim zostałam mamą. Każda ze zdobytych gór odcisnęła się na moim życiorysie niczym kamienie milowe. Jaką górą okaże się Puncak Jaya? Mam nadzieję, że z jej szczytu uda mi się dostrzec nowe cele i możliwości…

Piramida jest szczytem trudno dostępnym pod względem technicznym (najtrudniejszy pod tym kątem wierzchołek z KORONY ZIEMI). Większość dróg wspinaczkowych znajduje się na rozległej, północnej ścianie, którą jest kamienna płyta nachylona pod kątem do 70 stopni i ma wysokości ponad 600 m.

Martynie towarzyszyć będzie austriacki wspinacz i lekarz Robert Miller, z którym w zeszłym roku poznała się podczas wspinaczki na najwyższy szczyt Antarktydy. Martyna i Robert będą zdobywać Piramidę drogą klasyczną.

Ze wspinaczki powstanie materiał filmowy i zdjęciowy, który będzie stanowił podstawę do zrealizowania filmu dokumentującego siedmioletni projekt zdobywania KORONY ZIEMI. Na wiosnę planowana jest publikacja książkowa oraz wystawa zdjęć Martyny ”Siedem lat, siedem szczytów, siedem kontynentów”.

Losy wyprawy będzie można śledzić na bieżąco na BLOGach: https://www.national-geographic.pl/uzytkownik/blog/martyna-w/
www.martynawojciechowska.pl
www.facebook.com/carstenszexpedition2010

Góry Śnieżne z ich najwyższym szczytem Piramidą Carstensz znajdują się na Papui Nowej Gwinei (Irian Jaya – jak zwą ją tubylcy) – wyspie, która pozostaje jednym z najdzikszych i najbardziej odizolowanych zakątków naszej planety. Papuasi, którzy zamieszkują wyspę Jaya żyją z myślistwa i zbieractwa – zupełnie, jak ich przodkowie przed tysiącami lat, śmiało można powiedzieć, że jest to ostatnie takie miejsce na Ziemi.

Górę tę odkrył Jan Carstensz żeglarz Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, szef ekspedycji do Nowej Gwinei i Australii z 1623 r.

Carstensz Piramid to szczyt uważany za najcięższy do zdobycia ze wszystkich gór należących do ,,Korony Ziemi". Są tylko dwie drogi, którymi można dotrzeć do podnóża góry. Jedna prowadzi przez największą kopalnie złota na Ziemi (wartość dziennego wydobycia przekracza 10 mln $!), gdzie dostęp broniony jest przez wojsko. Druga droga biegnie przez dżunglę, którą zamieszkują wojownicze plemiona nienajlepiej nastawione do obcych (członkowie plemion Asmatów zasłynęli jako łowcy głów!).

Pierwszym zdobywcą Piramidy był słynny austriacki wspinacz Heinrich Harrer (bohater filmu „Siedem lat w Tybecie” i autor pierwszego przejścia Północnej Ściany Eigeru). Jego ekipa dotarła na szczyt 13 lutego 1962 r. –  drogą prowadzącą przez ścianę północną i górną część grani zachodniej, uważaną obecnie za standardową. Pierwszym Polakiem, który zdobył ten szczyt był Jerzy Kostrzewa (12 lipca 1999 r.).