Sztuczne zapłodnienie to stosunkowo tania i prosta technika polegająca na wprowadzeniu plemników do macicy kobiety za pomocą odpowiedniego instrumentu medycznego. Jednak według danych Human Fertilisation & Embryology Authority of the United Kingdom jej skuteczność to poniżej 30 proc.
 

Zapłodnienie in vitro może być skuteczniejsze, jednak jest to proces drogi i skomplikowany. Trzeba pobrać igłą komórkę jajową z jajnika kobiety, zapłodnić poza jej organizmem a następnie przenieść zarodek do macicy dawczyni komórki – albo do macicy matki zastępczej. Na każdym etapie pojawia się ryzyko niepowodzenia.
 

Jedna z głównych przyczyn niepłodności to plemniki, które mają problemy z pływaniem. Naukowcy z instytutu nanotechnologicznego w Dreźnie postanowili wspomóc takie (prawidłowe pod innymi względami) plemniki zaopatrując je w spiralne silniczki z polimeru pokrytego metalem. Obracające się spirale mają odpowiednią wielkość, aby pasować do witki plemnika.
 

Ruchem spirali można sterować stosując wirujące pole magnetyczne - w ten sposób udało się założyć urządzenie na plemnik doprowadzić do komórki jajowej i tam uwolnić, by ją zapłodnił. Udało się przeprowadzić i sfilmować taką operację, choć do badań klinicznych na razie jeszcze daleko.
 

Źródło: PAP