Tak brzmi definicja. W praktyce archeologia opiera się przede wszystkim na badaniach, poszukiwaniach, analizie i pozyskiwaniu źródeł archeologicznych.
O nowym odkryciu bardzo często decyduje przypadek, łut szczęścia, zdobyta wiedza lub … pożar, tak jak miało to miejsce w Parku Narodowym North York Moors koło Scarborough w Anglii. Do tej pory park ten znany był przede wszystkim z największych wrzosowisk, występujących na terenie Zjednoczonego Królestwa, jednak w wyniku pożaru, który strawił około 26 hektarów lasu, sytuacja diametralnie się zmieniła. Oględziny dokonane przez archeologów z English Heritage potwierdziły odsłonięcie kamiennych struktur, pochodzących z końca epoki kamienia.
Najwcześniejsze wzmianki dotyczące kamiennych kręgów w North York Moors pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. Paradoksalnie to właśnie po pożarze dostęp do tego miejsca jest dużo łatwiejszy. Stanowisko, na którym pracować będą latem 2010 roku angielscy archeolodzy, ma charakter miejsca świętego - odbywały się tu bowiem obrzędy i uroczystości religijne.
Podobne stanowisko, również z tego okresu, także po pożarze lasu, odkryte zostało w 2003 roku w Fylingdales Moor.

Tekst: Agnieszka Budo