Najnowszy pomnik Jezusa, jednocześnie trzeci najwyższy na świecie, powstaje w mieście Encantando na południu Brazylii. Jego całkowita wysokość wyniesie 43 metry. Budowa trwa już od 2019 roku, ale prace konstrukcyjne nad głową i wyciągniętymi ramionami Chrystusa ruszyły dopiero kilka dni temu. Pomysłodawcą projektu był lokalny polityk Adroaldo Conzatti. Mężczyzna zmarł w marcu po przegranej walce z COVID-19.

 

Najwyższy brazylijski Chrystus stanie jeszcze w tym roku

Jak podaje organizacja Association of the Friends of Christ, budowa pomnika ma zostać ukończona do końca tego roku. Cały projekt jest wyceniany na 350 000 dolarów, a finansują go darowizny od osób prywatnych oraz firm. Mierząc od dłoni do dłoni, pomnik będzie szeroki na 36 metrów. Wewnątrz statuy powstaje winda, która będzie zabierać turystów na punkt widokowy zlokalizowany na wysokości serca Jezusa (40 metrów). 

– Budujemy przeszklony otwór, przez który będzie można fotografować i filmować dolinę – zapowiada kierownik projektu Artur Lopes de Souza w rozmowie z serwisem internetowym AACristo.
Niewielkie miasto Encantando może poszczycić się bardzo atrakcyjnym położeniem – w pobliżu granic Brazylii z Urugwajem i Argentyną. Lokalne władze mają nadzieję, że powstający pomnik Jezusa stanie się wabikiem dla turystów nie tylko z Ameryki Południowej.

 

Monumentalne pomniki kultu na świecie

Budowany w mieście Encantando pomnik Chrystusa Obrońcy będzie najwyższy w Brazylii, ale nie na świecie. Przewyższają go posąg Jezusa Buntu Burake na indonezyjskiej wyspie Celebes oraz nasz polski Chrystus Król w Świebodzinie.

W boliwijskim mieście Oruro położonym na wysokości 3700 m n.p.m. znajduje się z kolei najwyższa na świecie figura Maryi. Rzeźba mierzy 45,5 metra, a więc jest wyższa od słynnego Chrystusa Zbawiciela w Rio De Janeiro. Matka Boża z Socavon, nazywana jest również Matką Bożą Gromniczną. Mieszkańcy regionu wierzą, że jest ich opiekunką i każdego dnia czuwa nad nimi. W szczególności czczą ją okoliczni górnicy, którzy zwracają się do niej z prośbą o to, żeby zawsze wystarczało im bogactw naturalnych.

Mówiąc o rekordowych pomnikach czczonych postaci, nie sposób nie wspomnieć o wizerunkach Buddy. Te podzielone są pod kątem pozycji, w jakiej został ukazany. Najczęściej siedzi lub leży, jednak druga najwyższa statua na świecie, czyli Wielki Budda z Lushan przedstawia założyciela buddyzmu na stojąco. Posąg mierzy ponad 200 metrów wraz z cokołami, na których stoi. To jedna z największych atrakcji turystycznych w chińskiej prowincji Henan.