Brave Kids to spotkanie artystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych z różnych części świata, dla których praktykowanie sztuki jest formą pracy nad sytuacją społeczną.

Celem projektu jest wsparcie dzieci, które żyją nieraz w trudnych warunkach, ale rozwijają swoje talenty i podtrzymują tradycje, które współczesna kultura masowa traktuje często jako niepotrzebne. Poprzez projekt Brave Kids chcemy im pokazać, że sztuka daje im nowe możliwości i otwiera dla nich świat.
– mówi Justyna Warecka, producentka Brave Kids.
Kim są Brave Kids?
W Brave Kids 2015 weźmie udział 20 grup artystycznych z 15 krajów – w sumie 120 dzieci. Brave Kids pochodzą z 4 kontynentów. Z Angoli przybędzie grupa teatralno-baletowa Ngau-Moyo, która łączy teatr, taniec i muzykę, w tym m.in. charakterystyczny dla Afryki instrument marimba (podobny do ksylofonu). Maracatu, passinho i bojową capoeirę – trzy dynamiczne style tańca, łączące elementy tradycji afrykańskich oraz indiańskich zaprezentują młodzi Brazylijczycy z projektu „Mais caminhos” („Więcej ścieżek”). Z Indii przyjadą m.in. dziewczęta prezentujące Bharatanatyam, starożytny taniec hinduski. Zobaczymy również artystów  z krajów europejskich, m.in. cyrkowców z Estonii, St. Petersburga oraz młodych aktorów ze Słowacji. 
Spotkania Brave Kids to także szansa na rozwój talentów i wymianę umiejętności. Młodzi artyści swobodnie czerpią z odmiennych tradycji i kultur. Ich współpraca przynosi fascynujące rezultaty.
          – dodaje Justyna Warecka.
Dzieci uczą dzieci
Projekt Brave Kids odbędzie się już po raz szósty. Do tej pory w projekcie wzięło udział 800 dzieci, 200 rodzin, 200 wolontariuszy, 7 miast. Od 2009 roku w ramach projektu Brave Kids przez trzy tygodnie młodzi reprezentanci rozmaitych kultur biorą udział w warsztatach opartych na zasadzie: „Dzieci uczą dzieci”. Projekt jest skierowany głównie do artystycznych grup dziecięcych oraz do rodzin i dzieci z Polski. Ideą Brave Kids jest budowa otwartości i tolerancji, które wyrażają się w czasie licznych warsztatów i spektakli z udziałem doświadczonych pedagogów, artystów, liderów oraz gości.
Jak będzie przebiegał pobyt Brave Kids w Polsce?
Przez dwa tygodnie dzieci będą mieszkały w domach polskich rodzin. Na początku, równolegle w każdym mieście, zaproszone grupy zaprezentują programy stworzone specjalnie na przyjazd do Polski. Następnie będą się odbywały parady i spotkania otwarte dla publiczności oraz warsztaty artystyczne, podczas których dzieci przygotują wspólne przedstawienia i zaprezentują je publiczności w każdym z miast. 3 lipca wszystkie grupy Brave Kids pojadą do Zagórza Śląskiego koło Wałbrzycha, gdzie będą przygotowywały wielki finał projektu. Efekty ich współpracy będziemy podziwiać 10 lipca na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Więcej o projekcie Brave Kids: http://bravekids.eu/