Ludzie patrzą często na ekologię z punktu widzenia małej, nic nie znaczącej jednostki, która nic w tej wielkiej batalii o czystość świata nie może zdziałać. Patrycja Jaskot, która rok temu zdobyła III miejsce w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów, wie, że tak jest i porywa czytelników do walki. Na travelover.pl pisze: „Wydaje Ci się, że sam nic nie możesz zrobić? Że jeden człowiek i jedna plastikowa słomka to NIC? BZDURA! W tym tekście znajdziesz konkrety, które nie tylko Cię zszokują, ale otworzą Ci oczy i mam nadzieję, dadzą kopa do działania!” 

Ona sama ocknęła się ekologicznie podczas pewnej długiej podróży: „Momentem, w którym postanowiłam wprowadzić radykalne zmiany w moim życiu i ograniczyć maksymalnie plastik, była podróż po Azji Południowo-Wschodniej. Widok żyjących w Wietnamie ludzi, którzy na plaży mają więcej plastiku, niż piasku, małe wysypiska śmieci przed domami Filipińczyków, czy pływające w oceanie reklamówki, butelki i resztki kosmetyków sprawiły, że mi się ulało. Koniec z tym!”. I tak została świadomą obywatelką planety.

Łatwo mówić? Łatwo, ale Patrycja tłumaczy jak to krok po kroku osiągnąć:  

1. IDŹ NA ZAKUPY Z MATERIAŁOWĄ TORBĄ
Zamiast ładować produkty do dziesiątek jednorazowych reklamówek, pakujesz wszystko do dwóch, trzech materiałowych toreb i gotowe. Żeby ich nie zapomnieć, najlepiej wrzuć kilka toreb do samochodu i miej je zawsze przy sobie. 

2. ZREZYGNUJ Z JEDNORAZOWYCH SZTUĆCÓW
Schowaj do torebki albo plecaka metalowy, zwykły widelec i łyżkę, a wówczas żaden ponadplanowy posiłek na mieście Cię nie zaskoczy. 

3. POTRZEBUJESZ SŁOMKI DO PICIA? SERIO?
Zamawiając napój zaznacz barmanowi albo kelnerowi, że nie chcesz słomki i tyle! Ja, w Indonezji wyposażyłam się w słomkę bambusową, z myślą o piciu koksów, które ubóstwiam. 

4. UBRANIA – KUPUJ MNIEJ ALBO LEPIEJ
Jedyne słuszne rozwiązanie dobre i dla środowiska i dla naszego portfela, to kupować mniej. Albo mniej, a porządniej – teraz na rynku powstaje coraz więcej małych marek, które szyją ubrania z naturalnych materiałów takich jak jedwab, bawełna, czy wełna. 

5. RÓB PRANIE TAK, BY UBRANIA UWALNIAŁY MNIEJ MIKROGRANULEK PLASTIKU
Pierz w niskiej temperaturze (najlepiej w chłodnej wodzie), wybieraj krótki program prania i ustawiaj pralkę na niższe obroty, używaj płynnych detergentów i płynów do zmiękczania tkanin. Niestety, ale praktyczne kapsułki zawierają kawałki plastiku.

6. LUBISZ KAWĘ? JA TEŻ! PIJMY JĄ ZE SWOJEGO ULUBIONEGO KUBKA
Jeśli lubisz wziąć kawę do samochodu albo kupić ją na mieście przed ważnym spotkaniem, po prostu miej kubek przy sobie! Na świecie niektóre kawiarnie wprowadzają już zniżki dla klientów, którzy przychodzą po kawę z własnym kubkiem. 

7. KUPUJ MNIEJ WODY W PLASTIKU 
Dowiedz się, czy w Twojej miejscowości kranówka jest zdatna do picia i uzupełniaj wodę na bieżąco. Zwróć uwagę, czy masz możliwość napełnienia butelki np. w pracy. Wiele korporacji i firm ma na wyposażeniu dystrybutory z wodą.

8. OGRANICZ KOSMETYKI W PLASTIKU
Pierwszym krokiem i najprostszym zamiennikiem jest kupienie mydła w kostce, zamiast stawiania na wannie kolejnej plastikowej butli z żelem pod prysznic! Nie kupuj plastikowych maszynek jednorazowego użytku, a zainwestuj w metalową maszynkę i zestaw wymiennych ostrzy. 

9. CZYTAJ ETYKIETY KOSMETYKÓW
Sprawdź etykiety i zrezygnuj z produktów, które zawierają następujące substancje: Polyethylene (PE), Polypropylene (PP), Nylon, Polyethylene terephthalate (PET), Polymethyl methacrylate (PMMA), Polytetrafluoroethylene (PTFE).

10. ZREZYGNUJ Z ODŚWIEŻAJĄCYCH CHUSTECZEK
Nawilżane chusteczki odświeżające to fanaberia, bez której da się żyć! To zupełnie zbędny produkt! Odświeżające chusteczki poza tym, że pakowane są w plastik, zawierają często włókna z tworzyw sztucznych.

O ekologii napisała wiele, my polecamy te dwa wpisy:
https://travelover.pl/jak-ograniczyc-plastik-ty-tez-mozesz-uratowac-nasza-planete/
oraz
https://travelover.pl/bezsilnosc-wobec-plastiku-i-zderzenie-z-rzeczywistoscia/

My też chcemy jak najdłużej cieszyć się piękną planetą!