Klienci biznesowi coraz częściej podróżują samolotem i dlatego stawiają na funkcjonalność - samodzielnie rezerwują bilety lotnicze on line, uprzednio błyskawicznie przeglądając dostępne oferty i, co ciekawe, coraz częściej wybierają loty tanimi liniami.

Biznesman nie tylko w klasie biznes
Pomimo rozwoju innowacyjnych narzędzi z zakresu komunikacji sieciowej, spotkania biznesowe są stałym punktem prowadzenia firmy. Nawet w obliczu kryzysu, biznesmeni nie rezygnują  z zagranicznych delegacji, ale starają się zmniejszać koszty z nimi związane. W efekcie, niskobudżetowi przewoźnicy, którzy już od kilku lat podbijają powietrzny rynek, robią prawdziwą furorę wśród klientów biznesowych.

- Jeszcze do niedawna, biznesmenom nie wypadało pojawić się w klasie ekonomicznej. Dziś klienci biznesowi przesiedli się z klasy biznes do samolotów tanich linii lotniczych – mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL. - Zdecydowały o tym względy praktyczne - spotkania służbowe za granicą to dla wielu biznesmenów codzienność. Podczas kilku godzinnego lotu klienci biznesowi nie oczekują lampki szampana ani wygód dostępnych w klasie biznes. W ten sposób oszczędzają nawet 80 proc. wartości biletu - dodaje.  - Podróże klasą biznes preferowane są głównie na dalekich transkontynentalnych lotach, gdyż udogodnienia przygotowane dla pasażerów klasy biznes wpływają na komfort wielogodzinnej podróży.
Rezerwacja przez Internet

Internet zrewolucjonizował podniebne podróże, również te biznesowe. Czasy, gdy sekretarka oczekując w kolejce u stacjonarnego pośrednika usług turystycznych kupuje prezesowi bilet lotniczy, należą do zamierzchłych. Dziś, biznesmeni samodzielnie rezerwują bilety lotnicze on line, uprzednio błyskawicznie przeglądając dostępne loty. W ten sposób zyskują to, co stanowi dla nich absolutny priorytet - możliwość szybkiej rezerwacji biletu.  

- Dzięki prostej i czytelnej stronie www, podróżni biznesowi mają możliwość porównywania ofert wielu przewoźników oraz składania lotów różnymi liniami w celu uzyskania najbardziej atrakcyjnej ceny i wygodnego połączenia. Co więcej, wyszukując bilet on line, klienci biznesowi mają do dyspozycji pełny pakiet podróży - od wyszukania hotelu, wypożyczenia samochodu po wykupienie ubezpieczenia  – mówi Bogumiła Sowa.

Dokąd?
Jak wynika z danych FRU.PL, ponad połowa podróży  biznesowych obejmuje loty krajowe. Najczęściej wybieranymi miejscami przylotowymi są: Warszawa i Wrocław, nieco rzadziej Gdańsk i Szczecin.

- W przypadku podróży w granicach kraju, klienci biznesowi wybierają podróż samolotem, gdyż żaden inny środek transportu – ani pociąg ani samochód - nie pozwala na tak szybkie i wygodne pokonanie trasy -  mówi Bogumiła Sowa z  FRU.PL.

Kierunki zagranicznych delegacji są ściśle związane z  zależnościami gospodarczymi. Główna sieć połączeń obejmuje destynacje europejskie, takie jak Frankfurt, Berlin, Zurych, Kijów, Moskwa, Helsinki i Kopenhaga. W ostatnich latach, wśród kierunków pozakontynentalnych, na biznesowym znaczeniu zyskały Chiny i USA.  Podróże biznesowych odbywające się w granicach Polski i Europy trwają od 1 do 2 dni, natomiast podróże transkontynentalne od 5 do 7 dni.