„To jest pasja. Z pasji nie trzeba się tłumaczyć. Niech się tłumaczą ci, którzy jej nie mają. W góry idą ludzie, którzy potrzebują emocji. Bardzo dużego natężenia emocji. A emocje są wtedy, kiedy biorę sprawy w swoje ręce i mówię: sprawdzam sam siebie, udowadniam, że coś potrafię zrobić, że dam radę. Na nizinach brakuje emocji”

Taternik, alpinista i himalaista -  Krzysztof Wielicki jest jednym  z najwybitniejszych wspinaczy na świecie. Jako piąty człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. W 2000 roku uhonorowany został prestiżową światową nagrodą Explorer (motto: Explorare Ausis -- Tym Którzy Mają Odwagę Odkrywać) podczas Explorers Festival w Łodzi.

Krzysztof Wielicki jest członkiem The Explorers Club. W 2001 roku to blisko stuletnie stowarzyszenie nagrodziło alpinistę, jako pierwszego Polaka, prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award.

Swoją przygodę z górami zaczął w harcerstwie. w Jego pasja do wspinaczki narodziła się w Sokolikach. W 1972 r. był uczestnikiem letniego kursu wspinaczkowego którego kierownikiem była Wanda Rutkowska.Od tamtego czasu minęło 45 lat podczas, których Krzysztof Wielicki dokonał rzeczy niebywałych i imponujących nawet dla największych sceptyków. Wszedł na 14 ośmiotysięczników, z czego 3 z nich zdobył zimą. Ponad to wyróżnia go szybki czas zdobywania najwyższych szczytów świata i wyjątkowa zdolność do aklimatyzacji w wysokich górach. Tak było podczas wejścia na Broad Peak w 1984. Dokonał tego jako pierwszy człowiek, a dodatkowo wejście na szczyt i powrót do bazy trwało niecałą dobę (21,5 h).

Przez ten czas zebrał mnóstwo doświadczeń i wspomnień, którymi podzieli się podczas Festiwalu Podróżników na World Travel Show 22 pażdziernika o godzinie 11. Zapraszamy!