Maroko czaruje rozmaitością krajobrazu - od wysokich gór po rozległe pustynie, głębokie doliny i wąwozy. Podróż do Maroka to spotkanie z prawdziwie baśniowym światem zapachów, smaków, dźwięków i barw.

W Maroku wszystko wydaje się niezwykłe. Nowoczesność miesza się tu z historią. Współczesne luksusowe hotele, modne sklepy, ekskluzywne restauracje i herbaciarnie sąsiadują z zabytkowymi pałacami, meczetami i medynami, a ludzie są jakby przeniesieni z innych czasów. Niezwykła przyroda – od gór po niekończące się atlantyckie plaże – jest dopełnieniem i gwarancją niezapomnianych wakacji.

Największym i najmodniejszym kurortem wakacyjnym Maroka jest Agadir. To też dość duży ośrodek rybołówstwa, w którym świeżych ryb i owoców morza nie brakuje praktycznie przez cały rok. Miasto ma bogatą historię, a jednocześnie cechuje się nowoczesną infrastrukturą, której bliżej do europejskich metropolii niż innych miast Maroka. To za sprawą tragicznego trzęsienia ziemi sprzed 50 lat, które zrównało tradycyjne zabudowania z ziemią.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Agadiru są ruiny Kasby, znajdujące się na dominującym nad miastem wzgórzu. Na jego zboczu widnieje ułożony z kamieni, pięknie podświetlony nocą arabski napis: „Bóg, Król, Naród”. Ze wniesienia roztacza się z wspaniały widok na miasto i okolicę. Główną atrakcją Agadiru jest jednakże wielokilometrowa, szeroka plaża. Dużym atutem kurortu są także bardzo przystępne ceny zarówno noclegów, jak i lokalnych specjałów, szczególnie owoców morza.

Tradycyjna marokańska kuchnia jest bardzo aromatyczna, bowiem królują w niej przyprawy korzenne. Marokańczycy jedzą sporo mięsa, głownie baraniny, wołowiny i drobiu, nie jedzą natomiast wieprzowiny. Bardzo popularne są tu ciecierzyca, soczewica, wszelkiego rodzaju kasze, w tym najczęściej kuskus.  

Jedną z narodowych potraw Maroka jest tadżin. To coś w rodzaju gulaszu z warzyw lub mięsa, przygotowywanego w specjalnym glinianym naczyniu – misy z płaskim dnem przykrytej stożkowatą pokrywą. Podaje się do niego harrisę – bardzo ostry sos przygotowywany z ostrej papryki i czosnku, przyprawiony kminem rzymskim, kolendrą i kminkiem. Warto ich sprównować.

Przed podróżą do Maroka przyda się kilka informacji praktycznych. Lot do Maroka trwa około 4,5 godz. Obowiązująca waluta to dirham marokański (100 MAD równa się około 9 euro), coraz częściej można też w Maroko płacić również w euro. Językiem obowiązującym w tym kraju jest arabski i berberyjski (tzw. tamazight), jednak w miejscowościach turystycznych można swobodnie porozumieć się w językach angielskim i francuskim. Jeżeli chcemy poruszać się po Maroku na własną rękę, mamy do dyspozycji dwie trasy pociągowe – Tanger – Rabat – Casablanca - Marrakesz oraz Casablanca – Rabat – Meknes – Fez – Oujda – Bouarfa. Wynajem samochodu to koszt w wysokości około 35 euro za dzień. Dostępne są też taksówki – tu jednak trzeba ustalić długość trasy przed podróżą i sprawdzić, czy jest włączony taksometr. Co istotne, trasy komunikacji oznaczone są przeważnie tylko w języku arabskim (jedynie w Marrakeszu w języku francuskim).