Posąg przedstawiający najpewniej faraona Ramzesa II przez wieki leżał zatopiony w wodach gruntowych w biednej dzielnicy Kairu. 
 

- Znaleźliśmy popiersie, dolne fragmenty głowy, koronę, fragmenty jednego z uszu i oczu - opowiada Khaled al-Anani, egipski minister do spraw starożytności. 
 

Kwarcytowy posąg liczy sobie prawie 8 metrów, a jego wiek w przybliżeniu to około trzy tysiące lat. Według egipskiego Ministerstwa Starożytności to bardzo poważne odkrycie. Choć nie posiada ono żadnej inskrypcji wskazującej na to, że jest wizerunkiem władcy, znajduje się blisko odkrytej świątyni ku czci właśnie Ramzesa II. Na tym samym stanowisku odnaleziono także wapienny posąg faraona Setiego II, wnuka Ramzesa II. Pracują tam archeolodzy z Uniwersytetu w Lipsku. Mają utrudnione zadanie, ponieważ w miejscu odkrycia znajduje się duża ilość przemysłowych odpadów, a do tego podnosi się poziom wód gruntowych. 
 

Ramzes II to jeden z najsłynniejszych władców świata, panował w Egipcie w XIII wieku przed naszą erą, a 60 lat jego rządów to najdłuższy okres jednego władcy w tym państwie. Swoje militarne podboje rozciągnął od dzisiejszych terenów Syrii aż po obecne granice Sudanu. W uznaniu swoich zasług nazywany był Ramzesem Wielkim.
 

Prace na stanowisku w Kairze trwają, a pozostałe części posągu (jeśli zostaną odnalezione), będą pokazywane w Wielkim Egipskim Muzeum, którego otwarcie zapowiedziano na przyszły rok. 
 

Źródło: National Geogrpahic News