Od otulonych promieniami słońca plaż bardziej cenisz sobie ciekawe miejsca? Zachodniopomorskie z całą pewnością nie okaże się dla ciebie rozczarowaniem. Północno-zachodnie rubieże Polski zapewniają moc atrakcji, które docenią zarówno starsi, jak i nieco młodsi turyści. Ślady historii są tam widoczne na każdym kroku, ale żeby je dostrzec, trzeba zboczyć z nadmorskich deptaków i dostać się do miejsc, które w przewodnikach turystycznych nie zostały opisane na pierwszych stronach.

Województwo zachodniopomorskie: co warto zobaczyć?

Pomorze Zachodnie jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Parki narodowe i krajobrazowe, rwące rzeki i malownicze jeziora - te atrakcje każdego roku ściągają tam osoby spragnione kontaktu z naturą. Na tym tle "wyrastają" inne atrakcje, które warto uwzględnić w planie wycieczki, w tym liczne muzea i skanseny. Wszystkie województwa w Polsce mają jednak swoje najbardziej charakterystyczne wizytówki i zachodniopomorskie nie stanowi tu wyjątku.

Z czego słynie zachodniopomorskie?

Tym, co rozsławia ten region na turystycznej mapie Polski i Europy, są piaszczyste plaże, z których rozpościera się widok na morski bezkres. Wśród nich dominują znane i lubiane kurorty, ale nie brakuje też "dzikich" miejsc, omijanych przez ruch turystyczny. To właśnie tam można poczuć niezwykle romantyczną atmosferę Pomorza Zachodniego.

Poza malowniczymi pasami piasku, które tworzą linię brzegową Bałtyku, zachodniopomorskie słynie z licznie nagromadzonych w tym regionie obiektów militarnych. Nie jest to specjalnie zaskakujące, bo ze względu na swoje położenie, region ten był wielką areną walki z niemieckim okupantem. Zapewniamy, że pasjonaci historii poczują się tam jak w domu. Co warto zobaczyć w zachodniopomorskim? Zapraszamy na wycieczkę szlakiem największych atrakcji tego regionu.

Wolin

Zestawienie obejmujące atrakcje zachodniopomorskie otwieramy jednym z najbardziej malowniczych miejsc w tym regionie. Wolin ma tak dużo do zaoferowania, że stanowi temat na oddzielny, w dodatku całkiem obszerny tekst. Spróbujmy jednak wymienić te najważniejsze. Jedną z najbardziej wyrazistych atrakcji tego miejsca jest Centrum Słowian i Wikingów. Przekraczając drewnianą bramę skansenu, trudno oprzeć się wrażeniu, że przenosimy się w czasie i przestrzeni. Niezwykle charakterystyczna zabudowa, wszechobecne zwierzęta gospodarcze i mieszkańcy w ludowych strojach, skupieni na swoich codziennych zajęciach - to wszystko tworzy niezwykłą atmosferę.

Wymieniając tamtejsze atrakcje, po prostu nie można pominąć Wolińskiego Parku Narodowego. Obszar charakteryzuje się niezwykle zróżnicowanym krajobrazem, którego charakterystycznymi elementami są lasy bukowe, wzniesienia moreny czołowej i wysokie klify. Nie brakuje tam też pozostałości historycznego osadnictwa.

Jeziora w zachodniopomorskim? Jest ich sporo, ale jedno z najpiękniejszych znajdziemy właśnie na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Mowa o Jeziorze Turkusowym. Za charakterystyczny kolor wody odpowiada kredowe podłoże (kiedyś mieściła się tam kopalnia kredy), które odbija promienie słońca

Kolejną atrakcją tego obszaru jest wspaniałe wybrzeże klifowe w Międzyzdrojach. To właśnie tam znajdziemy najwyższy, bo osiągający aż 90 metrów, klif w Polsce.

Promenada w Kołobrzegu

Wymieniając ciekawe miejsca w zachodniopomorskim, po prostu nie można pominąć promenady w Kołobrzegu. Bulwar Jana Szymańskiego, przebiegający wzdłuż linii brzegowej morza, to niezwykle nastrojowe miejsce. 500-metrowy odcinek rozciąga się między słynnym molo a klimatyczną latarnią morską. Mimo że miejsce to jest zazwyczaj zatłoczone, stanowi jeden z obowiązkowych punktów wycieczki na Pomorze Zachodnie.

Zamek w Krągu

Na skraju województwa zachodniopomorskiego, przy drodze prowadzącej do Polanowa, znajdziemy pochodzący z XV wieku zamek Podewilsów. Dawna rezydencja rycerska dziś jest niezwykle nastrojowym hotelem, położonym w malowniczej okolicy (tuż przy Jeziorze Zamkowym). To jeden z najbardziej romantycznych hoteli w tej części kraju.

Zamek w Swobnicy

Zamki w zachodniopomorskim to także ruiny dawnych warowni, do których praktycznie nie dociera ruch turystyczny. Jednym z takich miejsc dawny zamek joannitów. Niegdyś stanowił potężny obiekt, ale po wygnaniu jego właścicieli ze Swobnicy (w XVIII wieku) zaczął podupadać. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, choćby ze względu na niezwykle tajemniczą atmosferę, która w nim panuje. 

Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach

Kolejnym punktem na naszej liście jest jeden z najcenniejszych zabytków województwa zachodniopomorskiego. Obiekt został wzniesiony w XIII wieku, przez Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. W środku dawnej komandorii możemy podziwiać wspaniałe polichromie, przedstawiające dwunastu apostołów i św. Krzysztofa. 

Fabryka benzyny w Policach

Nasza kolejna propozycja przypadnie do gustu pasjonatom historii współczesnej. W Policach mieszczą się potężne ruiny fabryki benzyny syntetycznej, która została zbombardowana pod koniec II wojny światowej. To prawdziwy gigant, który zajmuje powierzchnię 1500 ha. Obiekt nie został udostępniony do zwiedzania, więc o eksploracji skomplikowanych budynków i podziemnych korytarzy można zapomnieć. Na jego terenie wytyczono jednak ścieżkę dydaktyczną, a sam widok potężnych zabudowań robi ogromne wrażenie. 

Schron pod Szczecinem

Zostajemy w klimatach militarnych. W podziemiach Szczecina zlokalizowany jest jeden z największych schronów przeciwlotniczych w Polsce. Podziemny bunkier ciągnie się od Dworca Głównego aż do centrum. Żelbetonowe ściany obiektu legitymują się grubością 300 cm. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został dostosowany do ochrony przed skutkami eksplozji nuklearnej. Bez cienia wątpliwości, jest to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w całym Szczecinie.

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie

Plan rodzinnej wycieczki powinien uwzględniać też atrakcje dla dzieci. Zachodniopomorskie ma w tym temacie sporo do zaoferowania. Naszą propozycją jest piękny Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie. W tym miejscu zgromadzono latarnie morskie i inne kluczowe zabytki Pomorza Zachodniego, oczywiście wykonane w skali mini. Uzupełnieniem ekspozycji są miniatury parowozów, lokomotyw i wagonów kolejowych.

Krzywy las w Gryfinie

Interesują cię nietypowe atrakcje? Zachodniopomorskie ma kilka asów w rękawie. Jedną z najciekawszych propozycji jest krzywy las w Gryfinie. Rośnie tam kilkaset zdeformowanych sosen, których pnie wyginają się w charakterystyczny łukowaty kształt. Co interesujące, każde drzewo wygina się w kierunku północnym.