Ze względu na swoje położenie, województwo łódzkie jest często odwiedzane przez Polaków, ale bardziej przejazdowo niż turystycznie. Bądźmy szczerzy, region ten nijak kojarzy się z atrakcjami dla zwiedzających i pod tym względem, nie może równać się z największymi ikonami turystycznymi w Polsce. Większości z nas, tamtejsze tereny kojarzą się przede wszystkim z fabrycznymi kominami i starymi kamienicami, które stanowią nieodłączny element krajobrazu stolicy województwa. W tym miejscu wypada jednak obalić panujące stereotypy, bo w ujęciu turystycznym, ten niezwykły region ma naprawdę sporo do zaoferowania. Wszystkie województwa w Polsce skrywają prawdziwe klejnoty, a łódzkie nie stanowi tu wyjątku.  

Województwo łódzkie: co warto zobaczyć?

Jeżeli województwo zlokalizowane w centrum kraju kojarzy ci się wyłącznie z jego stolicą - Łodzią - najwyższy czas zweryfikować ten pogląd. Jaka jest Łódź, wszyscy wiemy. Jedni uznają to miasto za ciekawe, inni - wprost przeciwnie. W zestawieniu celowo pomijamy wielkomiejskie atrakcje, a skupiamy się na tych mniej oczywistych. Wyjeżdżając poza łódzki zespół miejski, można bowiem odkryć wiele fascynujących miejsc - muzea i skanseny, zamki, warownie i wiele innych. Także miłośnicy architektury drewnianej będą oczarowani tym, co łódzkie może im zaoferować. Na każdym kroku widoczna jest tam swoista wielokulturowość. Trzeba bowiem pamiętać, że w granice województwa obejmują cztery ziemie - łęczycką, rawską, sieradzką i wieluńską - a każda z nich przedstawia swoją indywidualną tożsamość.

Z czego słynie łódzkie?

Tym, co w największym stopniu rozsławia województwo łódzkie, jest trudna historia. Należy pamiętać, że to właśnie tam spadły pierwsze bomby w trakcie nalotu, który rozpoczął II wojnę światową, a sama Łódź znajdowała się na terenach anektowanych przez III Rzeszę. Ślady bolesnej historii są tam widoczne do dziś.

Wymieniając największe atrakcje turystyczne w łódzkim, nie można też pominąć wspaniałych obszarów przyrodniczych, wśród których prawdziwą perłą jest Kraina Wielkiego Łuku Warty, która zachwyca swoim niezwykłym pięknem.

Co warto zobaczyć w Łódzkim? Przedstawiamy 10 propozycji, które każdemu przypadną do gustu. 

Bolimowski Park Krajobrazowy

Zwiedzanie województwa łódzkiego zaczynamy od atrakcji dedykowanych miłośnikom przyrody. Bolimowski Park Krajobrazowy został utworzony w 1986 roku, na terenie Puszczy Bolimowskiej. Zajmuje powierzchnię przekraczającą 20000 ha, z czego ok. 70 proc. to tereny leśne. Poza łosiami, jeleniami, sarnami i dzikami, można tam spotkać kilka gatunków chronionych, w tym rysia, bobra, wydrę czy bociana czarnego. Dziewiczy charakter tego miejsca przekłada się na ujmujący krajobraz, który na długo pozostaje w pamięci. W pobliżu parku mieści się piękny zespół parkowo-pałacowy i ujmujący Park w Arkadii. 

Załęczański Park Krajobrazowy

Przenosimy się do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Obszar utworzony w 1978 roku rozpościera się w granicach Wielkiego Łuku Warty. To właśnie położenie decyduje o fantastycznych walorach krajobrazowych tego miejsca. W niektórych miejscach, na tle majestatycznej rzeki można podziwiać jurajskie skałki. Nie brakuje tam gęstych lasów, jaskiń (niestety, nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania) i odludnych miejsc. 

Źródełko Objawienia w Kałużach

Zmierzając w stronę Wielunia, warto zboczyć nieco z trasy i zatrzymać się we wsi Kałuże. Jak głosi legenda, jednej z mieszkanek okolicznych wsi objawiła się w tamtejszych lasach Matka Boska (w 1856 roku). Z tym nastrojowym miejscem wiąże się też wiele innych historii, które ściągają tam przyjezdnych z całej Polski. 

Wieluń

Wieluń nie jest najatrakcyjniejszym miastem województwa łódzkiego. Dlaczego zatem polecamy to miejsce? Przede wszystkim ze względu na jego historię. To właśnie na Wieluń spadły pierwsze bomby podczas nalotu rozpoczynającego II wojnę światową. W centrum miasta można podziwiać pozostałości po murach miejskich (oryginalne fragmenty murów przeplatają się ze zrekonstruowanymi), zabytkowy ratusz i pałac wybudowany na fundamentach dawnego zamku, w którym dziś mieści się siedziba Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Wieluniu.

Kościół Świętej Trójcy w Grębieniu

W samym powiecie wieluńskim znajdziemy kolejne interesujące atrakcje turystyczne. Łódzkie słynie z drewnianych świątyń, a jedna z najcenniejszych znajduje się w Grębieniu. We wnętrzu kościoła zachowała się piękna późnogotycka polichromia prezentująca sceny Męki Pańskiej i polichromia stropów, wykonana w latach 1520-1531

Dwór w Ożarowie

Przenosimy się do pobliskiego Ożarowa. Znajdziemy tam wspaniale zachowany drewniany dwór, który został wybudowany na polecenie Władysława Bartochowskiego - skarbnika sieradzkiego i kasztelana wieluńskiego. Stała ekspozycja przedstawia przedmioty związane z życiem i kulturą mieszkańców Ziemi Wieluńskiej

Sieradzki Park Etnograficzny

Skansen w Sieradzu nie należy do najbardziej okazałych, za to z pewnością nie można odmówić mu niepowtarzalnego klimatu. Na terenie parku możemy podziwiać drewniane zabudowania i przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły dawnym mieszkańcom tych okolic. Uwagę przyciągają też pięknie wykonane rzeźby diabłów i typowa dla tego regionu otwarta zagroda z przełomu XIX i XX wieku. 

Zagroda Młynarska w Uniejowie

Kolejny interesujący skansen mieści się w Uniejowie. Obiekt jest młody i niezbyt okazały, ale zapewnia moc atrakcji. Możemy tam podziwiać stare wiatraki i zabytkową zabudowę gospodarczą, zjeść doskonały obiad w tamtejszej karczmie, a nawet spędzić noc pod kołem młyńskim! Bez wątpienia, Zagroda Młynarska jest jednym z najbardziej unikalnych skansenów w Polsce. 

Zamek w Inowłodzu

A co z osobami, które lubią podziwiać historyczne zamki? Łódzkie oferuje także atrakcje dedykowane specjalnie dla nich. Jeden z ciekawszych obiektów znajdziemy w Inowłodzu. Znajdują się tam zrekonstruowane ruiny gotyckiego zamku króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie mieści się tam biblioteka i Gminne Centrum Kultury. 

Zamek w Drzewicy

Ostatnią, ale z pewnością nie najmniej interesującą, pozycją na naszej liście jest zamek w Drzewicy. Warownia została zbudowana w 1535 roku, na polecenie arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego. Obiekt wzniesiony na planie prostokąta miał charakter typowo obronny. W 1814 roku zamek spłonął. Dziś pozostały po nim już tylko ruiny, ale świetnie zachowane i udostępnione do zwiedzania. Warto odwiedzić to miejsce, bo warownia "wyrastająca" pośród drzew robi ogromne wrażenie.