1. Manufaktura

fot. P. Wojtyczka

Choć kompleks handlowo-rozrywkowy Manufaktura na mapie Łodzi widnieje zaledwie od nieco ponad piętnastu lat, szybko stał się wizytówką miasta. Oprócz sklepów znanych marek, w Manufakturze na klientów czeka szereg innych atrakcji: kino, muzea, restauracje, kawiarnie, siłownia, a latem nawet … miejska plaża. Szczególnego klimatu dodaje Manufakturze fakt, że architektura kompleksu nawiązuje do XIX-wiecznej fabryki Izraela Poznańskiego, która działała w tym miejscu przed rewitalizacją. 

2. ULICA PIOTRKOWSKA

To jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie – ma ponad 4 kilometry długości. Znajdziemy tam wiele ciekawych miejsc, takich jak lokalne butiki czy punkty usługowe, klimatyczne podwórka, ale też restauracje i kawiarnie znanych marek. Spacer Piotrkowską warto rozpocząć na Placu Wolności, a następnie przejść deptakiem wśród kamienic, z których każda niesie ze sobą wyjątkową historię.

3. EC1

fot. UMŁ

Amatorzy nauki z pewnością odnajdą się w przestrzeni dawnej elektrowni EC1, która obecnie mieści najnowocześniejsze w Polsce planetarium, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, a także Centrum Nauki i Techniki. Cyklicznie odbywają się tu wydarzenia o różnej tematyce, a sama lokalizacja centrum – niedaleko dworca Łódź Fabryczna – zachęca do uwzględnienia go w planie wycieczki. .

4. ZOO I ORIENTARIUM

Wycieczka do zoo to zawsze dobry pomysł, który zadowoli zarówno dzieci, jak i dorosłych. Łódzkie zoo, oprócz często spotykanych w ogrodach zoologicznych gatunków i przestrzeni, ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. W kwietniu otwarto tu Orientarium – kompleks prezentujący zwierzęta i rośliny Azji Południowo-Wschodniej.

5. MUZEUM MIASTA ŁODZI W PAŁACU POZNAŃSKIEGO

fot. P. Wojtyczka

Tuż obok łódzkiej Manufaktury znajduje się Muzeum Miasta Łodzi – zlokalizowane jest w zabytkowym, pięknie odnowionym Pałacu Poznańskiego. Można tu zobaczyć m.in. wystawę o tematyce Łodzi wielokulturowej i zapoznać się z historią miasta. Na tyłach Pałacu znajduje się piękny ogród – zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi można więc połączyć z odpoczynkiem wśród zieleni.

6. KSIĘŻY MŁYN

Księży Młyn był niegdyś największym kompleksem fabrycznym w Łodzi. Teraz to klimatyczny, ale wciąż stosunkowo mało popularny obszar w mieście, który cieszy się sławą „alternatywnego” i niebanalnego miejsca. Organizowane są tu wydarzenia kulturalne, pokazy mody czy targi rękodzieła, a odnowione przestrzenie pofabryczne kryją wiele klimatycznych i zielonych zaułków.

7. MONOPOLIS

Monopolis to stosunkowo nowy kompleks biurowo-usługowy w łódzkim Śródmieściu – jego nazwa i industrialna architektura nawiązują do dawnych zakładów Monopolu Wódczanego, które mieściły się w tym miejscu. Dzisiaj w Monopolis można spędzić idealne letnie popołudnie i wieczór – przy stoliku jednej z kawiarni, a następnie na spektaklu w Scenie Monopolis lub wystawie w ARTGalerii. .

8. MUZEUM KINEMATOGRAFII I ALEJA GWIAZD – SZLAKIEM ŁODZI FILMOWEJ

Środowisko filmowe docenia Łódź również w kontekście tej dziedziny kultury – to tutaj mieści się renomowana Szkoła Filmowa, a przez cały rok organizowanych jest wiele wydarzeń branżowych, częściowo otwartych dla publiczności. Obok łódzkiej „filmówki” mieści się Muzeum Kinematografii, gdzie można zapoznać się z historią łódzkiego filmu.

9. CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA I ŁÓDZKI PARK KULTURY MIEJSKIEJ

fot. UMŁ

Przemysł włókienniczy nieodłącznie kojarzy się z Łodzią. Historię tej dziedziny oddaje Centralne Muzeum Włókiennictwa, które mieści się w Białej Fabryce. Warto zobaczyć tam obecną wystawę Miasto-Moda-Maszyna. Po zwiedzaniu, dobrym miejscem na spacer może być Łódzki Park Kultury Miejskiej z charakterystyczną XIX-wieczną zabudową z domkami tkaczy i podmiejską willą letniskową.

10. ŁÓDZKIE MURALE I STREET ART

fot. UMŁ

Charakterystycznym elementem łódzkich ulic jest street art – kilkadziesiąt murali zdobi ściany budynków Śródmieścia i innych dzielnic. Nieśpieszna przechadzka śladami łódzkiej sztuki ulicznej to dobry pomysł na letni spacer, który możemy połączyć z poznaniem prac znanych polskich i zagranicznych artystów.

Po więcej informacji na temat łódzkich atrakcji zapraszamy na stronę: www.lodz.travel.