Na tegoroczny Astro Festiwal zapraszamy do Złejwsi Wielkiej, położonej pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Zaczynamy o godz. 17.00. Nie zabraknie atrakcji, zarówno dla małych jak i dużych.

Na najmłodszych czekać będzie wiele atrakcji, które przybliżą zagadnienia związane z astronomią. Igrzyska Kopernikańskie czyli różne gry i zabawy, w tym: konkursy plastyczne, astro-sztafeta (bieg połączony z montażem teleskopu) oraz podróż do gwiazd symulatorem lotów kosmicznych. Igrzyskom towarzyszyć będzie rodzinny piknik-jarmark z warsztatami wyrobu i wypieku pierników. Dla młodych widzów przygotowano także doświadczenia fizyczne i chemiczne (nurek Kartezjusza - prawo Pascala i Archimedesa, działo Gaussa, wieża Hanoi, wahadło Newtona).

Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników Gwiezdnych Wojen. Będzie można spotkać postacie ze słynnej sagi Georga Lucasa, jak również, pod okiem mistrzów, wziąć udział w zajęciach Akademii Jedi. Program został przygotowany przez twórców corocznego ogólnopolskiego zlotu fanów Gwiezdnych Wojen - Star Force.

Dla dorosłych oraz wszystkich głodnych wiedzy, przygotowano cykl prelekcji i wykładów.

Nie zabraknie również atrakcji dla osób zainteresowanych sprzętem i akcesoriami astronomicznymi - Muzeum Okręgowe w Toruniu udostępni instrumenty astronomiczne z czasów Mikołaja Kopernika z możliwością prowadzenia obserwacji i objaśnieniami, a w Miasteczku Kopernika, prezentować się będą na swoich stanowiskach poszczególne Astrobazy oraz sklepy ze sprzętem astronomicznym. Sesję nocną festiwalu rozpocznie pokaz łazików oraz nowinki z Marsa.

Tuż przed zachodem słońca odbędzie się próba pobicia rekordu wszechświata w obserwacji nieba poprzez zgromadzenie na jak najmniejszej powierzchni, jak największej liczby teleskopów. Próba zakończy się wykonaniem wspólnego zdjęcia uczestników z wysięgnika wozu strażackiego, a po zmroku podejrzymy planetę Wenus na tle wieczornej zorzy .

Wyjątkową oprawę muzyczną festiwalu zapewnią występy Józefa Eliasza z zespołem (muzyka z Gwiezdnych Wojen) oraz Voices of the Cosmos (aranżacja muzyczno-wizualna). W słowno-muzyczną podróż przez Układ Słoneczny zabierze uczestników Przemysław Rudź. Artysta zagra muzykę ilustracyjną, a występowi towarzyszyć będą wizualizacje na pokładzie statku kosmicznego ASTROBAZA, gra świateł oraz pokaz walki na miecze świetlne.

Festiwal zakończy się ogniskiem pod gwiazdami, a jego gościem specjalnym będzie gen. Mirosław Hermaszewski, który opowie o swoich kosmicznych doświadczeniach.

Do zobaczenia w Złejwsi Wielkiej!!

Szczegółowy program AstroFestiwalu dostępny jest na stronie www.astro-festiwal.pl