Zamek Królewski w Warszawie ponownie stanie się miejscem światowego malarstwa. Od 21 czerwca do 18 września, w murach Galerii Arcydzieł, mieszkańcy stolicy i przyjezdni turyści będą mieli niepowtarzalną okazję do zobaczenia wybitnych dzieł włoskiego renesansu, które na co dzień są dostępne tylko i wyłącznie dla nielicznej grupy odbiorców. 

Mistrzowie włoskiego renesansu goszczą na Zamku Królewskim

Na wystawie „Botticelli opowiada historię” zaprezentowane zostaną prace największych twórców epoki odrodzenia, jak: Giovanni Bellini, Cosmè Tura, Vittore Carpaccio, Lorenzo Lotto, Defendente Ferrari, Giovanni Battista Moroni, Jacopo Bassano, Paolo Veronese czy Sandro Botticelli i jego wielkie arcydzieło „Historia Wirginii” z około 1500 roku. Wszystkie obrazy obejmują najważniejsze ośrodki artystyczne północnej Italii – Wenecję, Florencję, Ferrarę, Bergamo czy Weronę.

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w najważniejszym renesansowym wnętrzu Zamku Królewskiego w Warszawie – Dawnej Izbie Poselskiej, a jej scenografia za pomocą wyrafinowanej gry brył i światła zapewni publiczności wyjątkowe wrażenia. Wystawie towarzyszyć będzie okolicznościowy album-katalog naukowy obejmujący eseje i szczegółowe informacje o obiektach, a także reprodukcje całości lub fragmentów omawianych obrazów. 

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Ambasadą Republiki Włoskiej i znajduje się w programie obchodów 100-lecia zawarcia między Włochami i odrodzoną Polską konwencji handlowej, będącej kamieniem milowym w budowie pomyślnych relacji gospodarczych pomiędzy oboma narodami.

Sandro Botticelli – ciekawostki

Sandro Botticelli to jeden z najwybitniejszych malarzy w historii świata. Tworzył we wczesnym (quattrocento) oraz dojrzałym okresie renesansu. Dzisiaj, ponad 500 lat później, jego dzieła podziwiają miliony Co warto wiedzieć na temat tego włoskiego artysty zanim wybierzemy się na Zamek Królewski? Oto 5 mało znanych ciekawostek i mało znanych faktów dotyczących jego życia. 

  1. Prawdziwe nazwisko Botticelliego to di Vanni Filipepi.
  2. Największą muzą Sandra była Simonetta Vespucci. Zdaniem historyków, to właśnie jej twarz widnieje na obrazach „Wiosna” i „Narodziny Wenus”. 
  3. Botticelli jest autorem ponad stu ilustracji do specjalnego wydania „Boskiej komedii” Dantego. Do dzisiaj przetrwało większość z nich. 
  4. Postać ukazana na fragmencie obrazu „Pokłon Trzech Króli” to prawdopodobnie autoportret twórcy. 
  5. „Portret młodego mężczyzny trzymającego medal” Sandra Botticellego został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za rekordowe 92,2 mln dolarów.