Spektakularne krajobrazy Norwegii Północnej to miejsce, gdzie spotka się światowa elita kolarska, aby ścigać się w najbardziej na północ wysuniętym wyścigu kolarskim świata, Arctic Race of Norway.

Od 8 do 11 sierpnia 2013 roku Norwegia Północna ze swoim malowniczym wybrzeżem będzie gospodarzem pierwszej edycji niezwykłego czteroetapowego wyścigu Arctic Race of Norway. Kilka tygodni po zakończeniu Tour de France międzynarodowy peleton będzie mógł skorzystać z wyjątkowej okazji i przenieść się za koło podbiegunowe, aby współzawodniczyć wśród gór i fiordów norweskiego wybrzeża.
 
Norwegia, doskonały gospodarz elitarnego wyścigu
Na całym świecie kolarstwo zyskuje na popularności i Norwegia należy do czołówki krajów, gdzie widać wyraźny wzrost zainteresowania tym sportem. W ostatnich latach przyczyniły się do tego sukcesy norweskich gwiazd kolarstwa. Oglądalność transmisji telewizyjnych z wyścigów kolarskich bije absolutne rekordy, gwałtownie rośnie liczba miłośników kolarstwa, a także kolarzy-amatorów. Jednocześnie Norwegia może pochwalić pięknymi nadmorskimi terenami, które stanowią idealne tło dla spektakularnego wyścigu kolarskiego.

Zainspirowało to norweską firmę Arctic Race of Norway AS do stworzenia zespołu z przedstawicielami francuskiej organizacji sportowej, Amaury Sport Organisation, zajmującej się m.in. edycją Tour de France do wspólnej organizacji wyścigu w północnej części Norwegii.

Cztery dni, cztery etapy
Pierwsza edycja wyścigu składać się będzie z czterech etapów na terenie Norwegii Północnej. Wybrane okolice zaliczane są do najbardziej spektakularnych odcinków norweskiego wybrzeża – znajdziemy tutaj zarówno fiordy, jak i strzeliste góry, które będą znakomitą scenerią dla zmagań najlepszych na świecie drużyn kolarskich.

Wyścig wystartuje za kołem podbiegunowym, w mieście Bodø. Pierwszy etap o długości 192,5 kilometrów ma najbardziej górzystą trasę. Kolejne dwa dni kolarze spędzą na wspaniałych Lofotach i wyspach Vesterålen. Trasa będzie biegła przez niesamowite drogi norweskiego wybrzeża, łączące wiele małych górzystych wysepek, są na niej liczne podjazdy, mosty, zakręty. Ostatni etap w miejscowości Harstad, który zaplanowano na 11 sierpnia, będzie można obejrzeć w telewizji na całym świecie. Zanim poznamy nazwisko pierwszego zwycięzcy Arctic Race of Norway, kolarze pokonają pięć okrążeń w malowniczym centrum tego małego miasteczka.

- Chcielibyśmy, aby Arctic Race of Norway zajął ważne miejsce w kalendarzu międzynarodowych wyścigów kolarskich. Umiłowanie Norwegów do kolarstwa w połączeniu z zapierającą dech w piersi scenerią Norwegii Północnej to dobrze zapowiadająca się kombinacja: ten nowy wyścig ma ogromny potencjał, który sprawi, iż na pewno będzie się wyróżniać spośród innych podobnych imprez – powiedział Yann Le Moënner, szef organizacji Amaury Sport Organisation.

Cztery etapy Arctic Race of Norway 2013: całkowita długość wyścigu to 705,5 km

1.     czwartek, 8 sierpnia, etap pierwszy: z Bodø do Bodø, 192,5 km

2.     piątek, 9 sierpnia, etap drugi: z Svolvær do Svolvær, 156 km

3.     sobota, 10 sierpnia, etap trzeci: z Svolvær do Stokmarknes, 201,5 km

4.     niedziela, 11 sierpnia, etap czwarty: z Sortland do Harstad, 155 km