El Tigre to starożytne miasto Majów. Położone jest w południowej części stanu Campeche w Meksyku. Zbudowano je na naturalnych wzniesieniach, na lewym brzegu rzeki Candelaria. Było zamieszkiwane nawet od 600 r. p.n.e. Tak wynika z datowania ruin dawnych domostw, piramid i innych konstrukcji. Z czasem, w tak zwanym okresie preklasycznym, osada stała się ważnym ośrodkiem handlu.

Pozostałości budowli związanej z kultem boga Majów

Archeolodzy z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) prowadzili ostatnio wykopaliska archeologiczne na stanowisku w El Tigre. Podczas najnowszych badań odnaleźli pozostałości budowli, która związana była z kultem Kukulkana. Według wierzeń Majów był to odpowiednik azteckiego boga Quetzalcoatla, a także inkaskiego Wirakoczy. Był stworzycielem świata i krzewicielem cywilizacji. Najczęściej przedstawiano go jako wielkiego węża.

Przedstawiciele INAH przekazali w oświadczeniu, że konstrukcja ma okrągły kształt. Prawdopodobnie została wybudowana ok. 800–1000 lat temu. To okres, w którym osada traciła na znaczeniu, ale nadal była zamieszkana przez wiele osób.

Dawna świątynia Kukulkana

Ernesto Vargas Pacheco, kierownik wykopalisk i członek INAH, poinformował, że budowla w przeszłości miała dwie kondygnacje. Pozostałości, które przetrwały do dziś, były prawdopodobnie piwnicą dawnej świątyni. – Podobne piwnice znajdują się w El Tigre, a inne tego samego typu można znaleźć w Edzná, Becán, Uxmal i Chichén Itzá – podkreślił.

Archeolodzy zwrócili uwagę, że odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ pokazuje znaczącą zmianę w kulturze i relacjach z innymi regionami Mezoameryki. Kult Kukulkana wywodzi się z Chichén Itzá, miasta położonego na terenie dzisiejszego Jukatanu. Wpływy tego bóstwa rozszerzyły się aż na Wyżynę Gwatemalską i północne Belize właśnie w okresie poklasycznym.

Kult Kukulkana miał wpływ na połączenie różnych grup Majów

– Znaczenie struktury architektonicznej w El Tigre polega właśnie na jej czasowości, która odpowiada wczesnemu okresowi poklasycznemu (1000–1200 r. n.e.). To czas dobrych relacji i związków z innymi regionami Mezoameryki – napisali archeolodzy z INAH.

Naukowcy twierdzą, że o kulcie Kukulkana wspomina majański dokument z XVI wieku. Można w nim przeczytać, że w centrum El Tigre znajdowały się cztery główne świątynie poświęcone różnym bogom. Jednym z nich był właśnie Kukulkan. Naukowcy przyznają, że ten tekst historyczny motywował archeologów do nieustannych poszukiwań śladów tego bóstwa w majańskiej osadzie.

Historycy przypominają, że kult Kukulkana był swoistym odejściem od klasycznych różnic językowych i etnicznych świata mezoamerykańskiego. Wiara w tego boga odegrała kluczową rolę w rozwoju komunikacji i handlu pomiędzy różnymi grupami Majów o różnym pochodzeniu.

Źródło: INAH