W tym artykule:

  1. Pozostałości budowli związanej z kultem boga Majów
  2. Dawna świątynia Kukulkana
  3. Kult Kukulkana miał wpływ na połączenie różnych grup Majów
Reklama

El Tigre to starożytne miasto Majów. Położone jest w południowej części stanu Campeche w Meksyku. Zbudowano je na naturalnych wzniesieniach, na lewym brzegu rzeki Candelaria. Było zamieszkiwane nawet od 600 r. p.n.e. Tak wynika z datowania ruin dawnych domostw, piramid i innych konstrukcji. Z czasem, w tak zwanym okresie preklasycznym, osada stała się ważnym ośrodkiem handlu.

Pozostałości budowli związanej z kultem boga Majów

Archeolodzy z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) prowadzili ostatnio wykopaliska archeologiczne na stanowisku w El Tigre. Podczas najnowszych badań odnaleźli pozostałości budowli, która związana była z kultem Kukulkana. Według wierzeń Majów był to odpowiednik azteckiego boga Quetzalcoatla, a także inkaskiego Wirakoczy. Był stworzycielem świata i krzewicielem cywilizacji. Najczęściej przedstawiano go jako wielkiego węża.

Przedstawiciele INAH przekazali w oświadczeniu, że konstrukcja ma okrągły kształt. Prawdopodobnie została wybudowana ok. 800–1000 lat temu. To okres, w którym osada traciła na znaczeniu, ale nadal była zamieszkana przez wiele osób.

Dawna świątynia Kukulkana

Ernesto Vargas Pacheco, kierownik wykopalisk i członek INAH, poinformował, że budowla w przeszłości miała dwie kondygnacje. Pozostałości, które przetrwały do dziś, były prawdopodobnie piwnicą dawnej świątyni. – Podobne piwnice znajdują się w El Tigre, a inne tego samego typu można znaleźć w Edzná, Becán, Uxmal i Chichén Itzá – podkreślił.

Starożytne miasta Majów były bardzo toksyczne. Naukowcy wyjaśniają, czym dokładnie zostały zatrute

Badacze odkryli, że ziemia, którą zamieszkiwali Majowie, została przed laty poważnie zatruta rtęcią. Co więcej, tak bardzo, że do dziś stanowi potencjalne niebezpieczeństwo. Jak zatem do...
Ruiny majańskiej świątyni
fot. Getty Images

Archeolodzy zwrócili uwagę, że odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ pokazuje znaczącą zmianę w kulturze i relacjach z innymi regionami Mezoameryki. Kult Kukulkana wywodzi się z Chichén Itzá, miasta położonego na terenie dzisiejszego Jukatanu. Wpływy tego bóstwa rozszerzyły się aż na Wyżynę Gwatemalską i północne Belize właśnie w okresie poklasycznym.

Kult Kukulkana miał wpływ na połączenie różnych grup Majów

– Znaczenie struktury architektonicznej w El Tigre polega właśnie na jej czasowości, która odpowiada wczesnemu okresowi poklasycznemu (1000–1200 r. n.e.). To czas dobrych relacji i związków z innymi regionami Mezoameryki – napisali archeolodzy z INAH.

Naukowcy twierdzą, że o kulcie Kukulkana wspomina majański dokument z XVI wieku. Można w nim przeczytać, że w centrum El Tigre znajdowały się cztery główne świątynie poświęcone różnym bogom. Jednym z nich był właśnie Kukulkan. Naukowcy przyznają, że ten tekst historyczny motywował archeologów do nieustannych poszukiwań śladów tego bóstwa w majańskiej osadzie.

Historycy przypominają, że kult Kukulkana był swoistym odejściem od klasycznych różnic językowych i etnicznych świata mezoamerykańskiego. Wiara w tego boga odegrała kluczową rolę w rozwoju komunikacji i handlu pomiędzy różnymi grupami Majów o różnym pochodzeniu.

Reklama

Źródło: INAH

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama