Badacze z Museum of London Archeology (MOLA) od kwietnia prowadzili wykopaliska w angielskim hrabstwie Northamptonshire. W ciągu ostatnich kilku dni badań udało im się odkryć miejsce pochówku tajemniczej kobiety. W jej grobowcu odnaleziono niezwykle cenny naszyjnik. Archeolodzy sugerują, że osoba ta mogła być wczesnochrześcijańską przywódczynią.

Niezwykle drogocenny naszyjnik należał do zamożnej kobiety

Tajemniczy naszyjnik składał się z 30 koralików wykonanych ze złota, kamieni półszlachetnych, szkła, a także ze starożytnych rzymskich monet. – Kiedy z gleby zaczęły wyłaniać się pierwsze błyski złota, wiedzieliśmy, że to coś znaczącego – mówił Levente-Bence Balázs, archeolog z Museum of Archeology London, który kierował 5-osobowym zespołem badawczym. – Na początku nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak wyjątkowe może być to odkrycie – dodaje badacz.

Szkielet kobiety w prawie w całości uległ rozkładowi. Archeolodzy odnaleźli tylko niewielkie fragmenty zębów. Wstępna analiza wykazała, że kobieta zmarła ok. 630–670 roku. Autorzy odkrycia uznali, że są przekonani co do płci, ponieważ we wczesnym średniowieczu bogatą biżuterię wkładano tylko do kobiecych grobów.

Jedna z pierwszych przywódczyń chrześcijaństwa w średniowiecznej Anglii

W mogile odnaleziono również dwa zdobione garnki oraz płytkie miedziane naczynie. Ponadto naukowcy przeprowadzili badanie promieniowanem rentgenowskim ziemi i odkryli zdobiony krzyż, na którym znajdowały się odlane ze srebra ludzkie twarze.

– Ten artefakt sugeruje, że kobieta mogła być wczesnochrześcijańską opatką lub królewną. Choć bardzo prawdopodobne jest, że jedno nie wykluczało drugiego – twierdzi prof. Balázs. Autorzy zwracają uwagę, że odkrycie rzuca nowe światło na rolę kobiet w rozwoju chrześcijaństwa we wczesnym średniowieczu na ziemiach Anglii.

NorthamptonshireHrabstwo Northamptonshire, gdzie odkryto tajemniczy naszyjnik, znajduje się w środkowej Anglii. Fot. Shelly Chapman/Getty Images

Z apokryfów i starochrześcijańskich pism wiemy, że na przełomie starożytności i średniowiecza, chrześcijaństwo charakteryzowało się względnym równouprawnieniem. Kobiety również sprawowały funkcję opatów, duchownych, żyły w zakonach, a nawet były misjonarkami. Świadczy o tym również fakt dużej liczby męczennic w historii Kościoła. Co ciekawe, pierwotne normy życia zakonnego obowiązywały w ten sam sposób mężczyzn i kobiety. Dopiero z czasem wszystko się zmieniło.

Wiek, w którym mogła żyć kobieta, był niezwykle burzliwym okresem w historii Anglii

Eksperci podkreślają, że okres w historii Anglii, w którym żyła chrześcijańska przywódczyni, był bardzo niespokojny. Na terenie kraju istniało wówczas siedem królestw, które założyli Anglosasi, a władcy prowadzili zaciętą walkę o władze. Dopiero pod koniec VII wieku doszło do całkowitej chrystianizacji Wielkiej Brytanii.

Warto zwrócić również uwagę, że kobieta została pochowana z dala od większego miasta. Archeolodzy podejrzewają, że kobieta mogła być w podróży, albo przed czymś uciekała. Jednak sam grób sugeruje, że po śmierci została godnie upamiętniona.

– To odkrycie z gatunku „jedyne takie w życiu”. Czytasz o nich w podręcznikach, ale nie spodziewasz się, że to ty będziesz autorem jednego z nich – podsumowuje Simon Mortimer, archeolog i członek zespołu badawczego. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania pozwolą im dowiedzieć się więcej o życiu tajemniczej kobiety.

Źródło: Museum of London Archeology