W 2019 roku w małej chińskiej wsi, znajdującej się w obrębie prowincji Shaanxi, przeprowadzono rozbudowę kanalizacji. W pewnym momencie pracownicy natknęli się na masywny grobowiec. Wieść o odkryciu szybko dotarła do lokalnego instytutu archeologicznego.

Na miejsce przybyli naukowcy, którzy rozpoczęli badania zapomnianej nekropolii. Okazało się, że miała ponad 1000 lat i powstała za czasów panowania dynastii Jin.

Archeolodzy odnaleźli grobowiec, który powstał w okresie dynastii Jin

Grobowiec znajdował się w podziemiach, do którego prowadziły schody. Składał się dużej i wysokiej komory. Wnętrze wybudowano z cegły, która miała imitować rzeźbione drewno. Na ścianie głównej znajdowała się rzeźba przypominająca ołtarz. Na dole znajdował się bogato zdobiony fryz, który zdobiły wizerunki zwierząt morskich oraz lwów, a także enigmatycznych stworzeń przypominających człowieka. Badacze twierdzą, że były to prawdopodobnie duchy pełniące funkcję „opiekunów grobowca”.

Naukowcy przeszukali kryptę w poszukiwaniu ludzkich szczątek. W sumie udało im się odnaleźć kości, które należały do trzech osób: dwóch dorosłych w wieku ok. 50 i 60 lat oraz jednego dziecka, które miało ok. 8 lat. Szkielety znajdowały się w półkach, które ukryte były na ścianie głównej. Badacze odnaleźli również różne przedmioty wykonane z ceramiki. Archeolodzy twierdzą, że grobowiec powstał prawdopodobnie w latach 1190–1196.

Państwo Jin zostało założone przez Dżurdżenów

W tym czasie północnymi Chinami władała dynastia Jin, która została założona przez Dżurdżenów. Był to lud pochodzenia tunguskiego, zamieszkujący Mandżurię od co najmniej XI wieku. Dżurdżeni byli wówczas wasalnym szczepem dynastii Liao, zarządzanej przez koczowniczy lud Kitanów.

W 1114 roku plemiona, które zamieszkiwały dolinę rzeki Sungari na terenie dzisiejszej prowincji Jilin, rozpoczęli wojnę przeciwko Kitanom, która zakończyła się 10 lat później. Konflikt okazał się zwycięski dla Dżurdżenów, którzy uzyskali w końcu pełną niezależność i wyzwolili się spod panowania innego ludu.

Już w pierwszym roku wojny Dżurdżenowie ustanowili własne państwo, które nazwali Jin, co po koreańsku oznacza „złote”. Stolicą nowego kraju stał się Pekin, który wówczas nazywał się Yanjing. Historyczne kroniki podają, że Jin już od początku swojego istnienia liczyło aż 50 milionów ludzi, z czego tylko 10% było Dżurdżenami. Lud ten bardzo szybko zaczął przyswajać chińską kulturę, wraz z jej językiem.

Dżurdżenowie należeli do zbieracko-łowieckich kultur syberyjskich. Ich tradycje i zwyczaje pierwotnie skupione były wokół szamanizmu. Cenili siłę i swoje konie oraz łucznictwo i myślistwo.

Badacze nie mają pewności, kto wybudował grobowiec

Po dokładnej dokumentacji i analizie grobowca naukowcy stwierdzili, że jest podobny do tych, które w przeszłości odnajdywano w tym regionie. Co ciekawe, w porównaniu do innych grobowców z dynastii Jin, ten jest stosunkowo prosty w swojej konstrukcji. – Państwo Jin było niezwykle interesującym okresem w dziejach Chin, ponieważ było to imperium wieloetniczne i zróżnicowane – mówi Julia Schneider, profesor historii Chin na University College Cork w Irlandii, która nie była zaangażowana w badania.

Naukowcy wciąż badają, czy grobowiec należał do Dżurdżenów, czy może jednak został zbudowany przez ludzi należących do innej grupy etnicznej. Eksperci zwracają jednak uwagę, że jego położenie może być pewną wskazówką. Nekropolia znajduje się na południowych peryferiach państwa Jin, które były zamieszkiwane głównie przez Chińczyków Han. Natomiast styl grobowca jest typowo chiński, a badacze nie znaleźli żadnych dżurdżeńskich artefaktów ani śladów.

Źródło: Chinese Academy of Social Sciences