Zespół badaczy z Kazachskiego Uniwersytetu Narodowego Al-Farabi we współpracy z Uniwersytetem Cambridge prowadził wykopaliska na stanowisku archeologicznym Ainabulak, które znajduje się we wschodniej części Kazachstanu. To kontynuacja badań, które rozpoczęły się w tym miejscu w 2017 roku. Naukowcy mieli w planach zbadanie nekropolii, która powstała tutaj w czasach epoki brązu i należała do okolicznej osady. W ciągu 6 lat archeologom udało się tu odnaleźć ponad 100 grobowców.

Grobowiec dziewczynki z epoki brązu

Podczas najnowszych wykopalisk naukowcy dokonali kolejnego niezwykłego odkrycia. Odnaleźli grobowiec dziewczynki, którą pochowano z darami pogrzebowymi, a także ze zwierzęcymi kośćmi. Badacze uważają, że zarówno artefakty, jak i szczątki miały znaczenie symboliczne. Prawdopodobnie miały pomóc zmarłej w jej podróży w zaświaty.

Autorzy odkrycia podkreślili podczas konferencji prasowej, że grobowiec dziewczyny jest wyjątkowy, ponieważ może rzucić światło na społeczności z epoki brązu, które zamieszkiwały terytorium współczesnego Kazachstanu. Epoka ta trwała w tym kraju od ok. 3200 r. p.n.e. do 1000 r. p.n.e.

– Dziewczyna została pochowana na lewym boku. Była pochylona. W obu uszach miała małe druciane kolczyki, a na jej szyi znajdowały się koraliki – przekazał w rozmowie z Live Science Rinat Zhumatayev, archeolog związany z Wydziałem Archeologii, Etnologii i Muzeologii na Uniwersytecie Al-Farabi, który kierował wykopaliskami.

Nastolatkę pochowano wśród kości skokowych zwierząt

Datowanie radiowęglowe szkieletu dziewczyny wykazało, że w chwili śmierci miała ok. 12–15 lat. Co ciekawe, w jej grobowcu znajdowało się ponad 150 kości skokowych. Naukowcy przeanalizowali zwierzęce szczątki i stwierdzili, że większość prawdopodobnie należała do owiec. W grobie znaleziono również trzy łopatki krów, lustro, a także pozostałości metalowych mieczy.

Badacze stwierdzili, że tak duża liczba zwierzęcych kości jest nietypowa. Przypomnieli, że już wcześniej odkrywano pochówki dzieci i nastolatków, których grzebano ze szczątkami zwierząt. Prawdopodobnie był to element rytuału, który miał zapewnić pomyślność zmarłej. Mogła być to również ofiara składana rozzłoszczonym bogom.

Pierwszy taki artefakt odnaleziony w Kazachstanie

Autorzy uznali, że kość skokowa musiała być niezwykle istotna w pewnych praktykach. Archeolodzy nie wiedzą jednak dokładnie, dlaczego wybór padł akurat na ten element szkieletu. – Niezależnie od tego, nasze odkrycie jest bardzo ważne w kontekście badań wczesnej epoki brązu na terytorium Kazachstanu – przekazali naukowcy.

Wśród darów pogrzebowych naukowcy odkryli jeszcze jeden, całkiem nietypowy przedmiot. Chodzi o niewielką płytkę z brązu, na której znajduje się wizerunek żaby. Autorzy twierdzą, że to pierwsze tego typu znalezisko, które odnaleziono na terenie Kazachstanu.

– Symbolika żaby zmieniała się przez lata, ale wizerunek ten znany jest już od czasów prehistorycznych. Zwierzę kojarzone było najczęściej z płodnością, a niekiedy z kultem wody. Nie wiemy, co może oznaczać umieszczenie takiej figury w grobowcu tej dziewczyny. Potrzebujemy więcej badań, aby mówić o potencjalnych hipotezach – stwierdził Zhumatayev. Badacze podkreślili, że bogate wyposażenie grobu może sugerować, że dziewczyna mogła pochodzić z elitarnej lub uprzywilejowanej rodziny.

Źródło: The Astana Times.