Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Arabii Saudyjskiej odkryli rozbudowaną sieć nieznanych do tej pory dróg. Nazwali je ówczesnymi „autostradami”. Co ciekawe, trasy między oazami wyznaczały… grobowce.

Arabia Saudyjska zagłębiem alei pogrzebowych

Tysiące lat temu  „autostrady” przemierzali Beduini razem ze swoimi zwierzętami. Według autorów badań opublikowanych na łamach czasopisma naukowego „The Holocene” sieć dróg mierzyła łącznie około 530 kilometrów.

– Aleje pogrzebowe były głównymi sieciami ówczesnych autostrad. To odkrycie pokazuje, że 4,5 tys. lat temu mieszkańcy Półwyspu Arabskiego byli ze sobą połączeni społecznie i ekonomicznie o wiele bardziej, niż przypuszczaliśmy – komentuje Matthew Dalton, archeolog z Univeristy of Western Australia.

Kamienne grobowce były powszechnie używane na całym Półwyspie Arabskim, jednak w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej jest ich znacznie więcej. Zdjęcia satelitarne zebrane w ostatniej dekadzie pokazują, że w niektórych regionach groby wyznaczały starożytne drogi. Większość z nich prowadziła do źródeł wody – im bliżej oazy, tym grobowców było więcej. Archeolodzy podkreślają, że podobny system wyznaczania tras nie został zaobserwowany nigdzie indziej na świecie.

Tak podróżowali Beduini

Tylko w okolicach oazy Chajbar badacze naliczyli blisko 10 tys. kamiennych grobów, większość z nich w pobliżu źródeł wody. To jedno z najgęstszych skupisk nagrobków na świecie. Część z nich pochodzi z epoki brązu, a to oznacza, że już wtedy ludzie zaczęli osiedlać się w pobliżu oaz.

AAKSAU/AAKSAK and Royal Commission for AlUla

W trakcie bardziej szczegółowych badań archeologicznych naukowcy odkryli sieć mniejszych ścieżek odchodzących od źródeł, które najprawdopodobniej wykorzystywano do przeprowadzania zwierząt w okresach intensywnych opadów. Dłuższe trasy mogły być kolei uczęszczane podczas suszy. Beduini wielokrotnie zmieniali oazy w poszukiwaniu najdogodniejszego miejsc do życia. Przemieszczając się i grzebiąc członków rodziny, nieświadomie wyznaczali trasy dla kolejnych pokoleń.

Stolica Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska, a właściwie Królestwo Arabii Saudyjskiej, leży na Półwyspie Arabskim. Stolicą kraju jest Rijad. Miasto zamieszkuje ponad 5 milionów osób. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa ar-Riyāḍ, które można tłumaczyć jako „miejsce ogrodów i drzew”. Obecnie stolica Arabii Saudyjskiej jest jednak kojarzona nie z zielenią, a imponującą architekturą. W mieście historyczne budynki stoją w cieniu drapaczy chmur, przypominających centra finansowe zachodnich metropolii. Najbardziej znany wieżowiec w Rijadzie – Kingdom Centre – mierzy 311 m i składa się z 99 pięter.

Źródło: The Holocene