Materiał partnera

Dlaczego aparat fotograficzny lustrzanka dla początkujących to znakomity wybór?

Lustrzanki cyfrowe są obecne na rynku od wielu lat. Pierwsze modele Nikona pojawiły się już w latach 90. XX wieku. Do masowej produkcji aparaty fotograficzne lustrzanki weszły na początku XXI wieku. Aparat fotograficzny typu lustrzanka do masowej produkcji wszedł na początku XXI wieku. Rozwój technologii sprawił, że stały się dostępne dla szerokiego grona użytkowników. Obecnie dobrą lustrzankę cyfrową można kupić za mniej niż 2 tys. złotych. Lustrzanki w porównaniu do smartfonów czy aparatów cyfrowych oferują ogromne możliwości i tym samym pozwalają na stały rozwój. Do największych zalet aparatów fotograficznych typu lustrzanki można zaliczyć:

‒ wymienne obiektywy,

‒ świetną jakość obrazu,

‒ szybkość,

‒ ergonomia,

‒ znakomita praca w słabym oświetleniu,

‒ możliwość skorzystania z rozmaitych akcesoriów.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu aparatu fotograficznego?

Przed dokonaniem zakupu aparatu fotograficznego zastanów się, jakie zdjęcia chciałbyś wykonywać. Inny rodzaj lustrzanki będzie odpowiedni do fotografii sportowej, a inny – do portretowej. Warto określić swoje preferencje już na początku, ponieważ pozwoli to na wybór sprzętu dostosowanego do Twoich potrzeb. Na te elementy w aparacie fotograficznym warto zwrócić szczególną uwagę.

Matryca aparatów fotograficznych

Lustrzanki dla początkujących są wyposażone w matryce APSC o rozdzielczości około 20 Mpix. Taki sensor jest znacznie większy od tego stosowanego w smartfonach, dlatego odwzorowanie szczegółów i praca w słabym oświetleniu będą dużo lepsze.

Zdjęcia seryjne w lustrzankach

Szybkość wykonywania zdjęć seryjnych przydaje się podczas dynamicznych scen. Dobry aparat cyfrowy dla amatora będzie w stanie uchwycić kadr z prędkością 5-6 kl./s. Najlepsze lustrzanki są w stanie osiągnąć nawet 12 kl./s. Dla fotografujących sport ten parametr powinien być niezwykle istotny.

Autofocus w lustrzance dla amatora

Liczba pól autofocusa wpływa na kreatywność fotografa, ponieważ kadry można wykonywać z różnych perspektyw. Autofocus ma także bezpośredni wpływ na ostrość zdjęcia. Im więcej punktów AF, tym lepiej, jednak przyjęło się, że w podstawowych lustrzankach dobrym wynikiem jest 9 punktów ostrości.

Dostępność obiektywów

Podczas zakup nowego aparatu fotograficznego warto zwrócić uwagę na ofertę obiektywów. Szeroki wybór pozwoli w przyszłości na zakupienie dodatkowych szkieł, które pomogą w wykonywaniu lepszych zdjęć. Obecnie największą ofertę obiektywów ma Canon oraz Nikon. Coraz więcej obiektywów pojawia się również do aparatów fotograficznych marki Sony.

Funkcje dodatkowe aparatów fotograficznych dla początkujących

Dodatkowe funkcje sprawią, że korzystanie z aparatu fotograficznego będzie przyjemniejsze. W lustrzance warto mieć odchylany ekran. Przy wykonywaniu zdjęć macro, a także takich z niższej perspektywy ta opcja bardzo się przydaje. Kadry będą na pewno dużo ciekawsze!

Aparaty fotograficzne dla początkujących mają również często wbudowany moduł Wi-Fi. Za jego pomocą można połączyć się z dedykowaną aplikacją na smartfonie. Tam możesz przeglądać zdjęcia, a także sterować swoją lustrzanką. To bardzo wygodne rozwiązanie, które bez wątpienia się przyda.

Jaki obiektyw wybrać do lustrzanki dla początkujących?

Wybór obiektywu dla amatora jest równie ważny co zakup samego aparatu fotograficznego. Na rynku znajdziesz lustrzanki sprzedawane z samym body (bez obiektywu), a także w zestawie z wybranym szkłem. Na początek warto wybrać coś uniwersalnego. Najlepiej wybrać jedną z tych ogniskowych:

‒ 18-55 mm,

‒ 18-55 mm + 55-200 mm,

‒ 18-140 mm,

‒ 18-55 mm + 75-300 mm,

‒ 18-105 mm.

Podane ogniskowe są bardzo dobre do fotografowania zarówno krajobrazów, jak i portretów. Wybierając obiektyw o zakresie 70-300 mm lub 70-200 mm, będziesz mógł wykonywać doskonałe zdjęcia z większych odległości. Tego typu obiektywy wybierają fotografowie krajobrazowi, a także sportowi. Już na samym początku fotograficznej przygody warto dopłacić do kompletnego zestawu. Po dokupieniu karty pamięci, torby i kilku innych akcesoriów będziesz w pełni przygotowany do robienia zdjęć.

Ile trzeba zapłacić za dobry aparat fotograficzny?

Na dobrą lustrzankę dla amatora trzeba przeznaczyć około 2 tys. złotych. Za taką kwotę kupisz aparat z dołączonym do zestawu obiektywem. Jeśli masz nieco większy budżet, to warto pomyśleć o dokupieniu jeszcze jednego obiektywu. Godne polecenia są również obiektywy stałoogniskowe 35 mm, 50 mm i 85 mm. Ich jasne światło f/1,8 pozwala na rozmycie tła, a także robienie zdjęć w słabym oświetleniu.

Najlepsze lustrzanki znajdziesz na Ceneo.pl!

Wszystkie szczegółowe informacje o lustrzankach znajdziesz na www.ceneo.pl. Serwis jest bardzo intuicyjny i pozwala nie tylko na porównanie specyfikacji, ale również cen poszczególnych modeli. Dodatkowo przygotowaliśmy szereg filtrów, który umożliwia szczegółowy wybór parametrów. W ten sposób będziesz w stanie wybrać aparat skrojony na miarę Twoich potrzeb!

Polecane lustrzanki dla amatorów

Canon 4000D + 18-55 mm

Dane techniczne:

rozdzielczość matrycy: 18 Mpix

maksymalna wartość ISO: 6400

punkty autofocusa: 9

ekran dotykowy

obiektyw 18-55 mm w zestawie

Nikon D3500 + 18-55 VR

Dane techniczne:

rozdzielczość matrycy: 24 Mpix

maksymalna wartość ISO: 256 000

punkty autofocusa: 11

ekran dotykowy 3-calowy

obiektyw 18-55 VR w zestawie

Sony Alpha A68 Body

Dane techniczne:

rozdzielczość matrycy: 24,2 Mpix

maksymalna wartość ISO: 25600

punkty autofocusa: 79

ruchomy ekran

brak obiektywu w zestawie

 

 

Autor: Bartłomiej Mazurek