Według Amnesty International od listopada 2014 roku co najmniej 18 osób z albinizmem zostało zabitych na terenie Malawi, a kolejne 5 porwano. Ich los do dziś jest nieznany.
 

Albinosi są atakowani z powodu przekonania, że części ich ciał mają magiczne zdolności i przynoszą szczęście. Wykorzystuje się je do tworzenia amuletów i eliksirów. W Malawi żyje około 7–10 tys. osób z albinizmem i pozostają w ciągłym strachu tylko dlatego, że urodzili się z tą chorobą.
 

Zobacz galerię zdjęć Marka Arcimowicza dokumentujących powstanie filmu "Ludzie Duchy"
 

W grudniu Amnesty International zamierza zorganizować Maraton Pisania Listów do władz Malawi. Idea maratonu powstała w Polsce w 2001 roku. W ciągu kilku lat stał się jednym z największych na świecie wydarzeń w obronie praw człowieka. AI chwali się, że w ubiegłym roku podjęto 3,7 mln akcji, w samej Polsce napisano ponad 270 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 100 000 osób.
 

Przyniosło to także realne efekty. Listy pomogły uwolnić m.in. Alberta Woodfoxa, który spędził w więzieniu w USA ponad 40 lat, uniewinnić Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań, a Ministerstwo Sprawiedliwości, Praw Człowieka i Promocji Obywatelskości w Burkina Faso potwierdziło zobowiązanie rządu do zlikwidowania praktyki wczesnych i przymusowych małżeństw w kraju.
 

Tegoroczny Maraton ma odbyć się w ponad 500 miejscach w całej Polsce pomiędzy 1 a 11 grudnia. 
 

Źródło: Amnesty International