Czy kawa jest zdrowa? Osoby pijące codziennie od 2 do 3 filiżanek kawy żyją dłużej niż te, które unikają tego napoju. Do takich wniosków doszli uczeni z międzynarodowego zespołu badawczego. Korzystne efekty daje zarówno kawa naturalna, jak i rozpuszczalna bezkofeinowa. Wyniki badań opublikowało czasopismo naukowe „European Journal of Preventive Cardiology”.

Osoby pijące kawę żyją dłużej

Uczeni sądzą, że kawa przedłuża życie przede wszystkim obniżając ryzyko chorób układu krążenia. W krajach rozwiniętych są one główną przyczyną zgonów. Do schorzeń tych należą m.in. choroba wieńcowa, udar niedokrwienny i niewydolność układu krążenia.

W analizie wzięto pod uwagę prawie 450 tys. osób między 40. a 69. rokiem życia. Dane na ich temat pochodziły z brytyjskiej bazy Biobank. Prawie 80% z nich piło kawę, przy czym największą popularnością cieszyła się kawa rozpuszczalna. Wszystkie odmiany kawy zmniejszały ryzyko przedwczesnego zgonu:

Badanie wykazało też, że kawa – zwłaszcza parzona – zmniejsza ryzyko zaburzeń rytmu serca, czyli arytmii. – Kawa zawiera nie tylko kofeinę, ale ponad 100 substancji biologicznie aktywnych.  Nasze badania pokazują, że w umiarkowanych ilościach kawa jest zdrowa – wyjaśnia prof. Peter Kistler z australijskiego Baker Heart and Diabetes Research Institute, główny autor badań.

Wcześniejsze badania też wykazały, że kawa przedłuża życie

W 2015 r. w czasopiśmie „Circulation” opublikowano podobne wyniki badań. Prof. Frank Hu z Harvard T.H. Chan School of Public Health, główny autor raportu, twierdził, że zwolennicy kawy żyją zwykle dłużej, ponieważ rzadziej cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenie neurologiczne, cukrzycę typu 2. Mniej wśród nich jest również samobójstw. W tej analizie optymalna dawka kawy wynosiła od 3 do 5 filiżanek dziennie. Większe dawki kawy mogą być już niekorzystne dla zdrowia.

Amerykańscy specjaliści powoływali się na trwające co najmniej około 30 lat badania, którymi objęto prawie 210 tys. kobiet i mężczyzn. Jedne z nich to Nurses’ Health Study I/ II, w ramach których od 1976 r. badane są pielęgniarki amerykańskie. Drugie badania to Health Professionals Follow-up Study, które dotyczy wyłącznie mężczyzn.

To kolejne duże badanie potwierdzające, że warto pić kawę. W 2012 r. „New England Journal of Medicine” opublikował wyniki obserwacji 400 tys. kobiet i mężczyzn, z którego wynika, że częste picie kawy zmniejsza ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, chorób układu oddechowego oraz cukrzycy.

Dlaczego kawa jest zdrowa?

Ming Ding, współautorka badania z 2015 r. uważa, że korzystny wpływ kawy na zdrowie wynika z tego, że zawiera ona specyficzne substancje. Zmniejszają one oporność organizmu na insulinę oraz przeciwdziałają stanom zapalnym sprzyjającym wielu chorobom.

Analizy wykazały, że kawa to napój bogaty w korzystne dla zdrowia przeciwutleniacze, takie jak kwas kawowy. Uaktywniają one naturalne mechanizmy obronne organizmu i eliminują z niego szkodliwe wolne rodniki.

Czy kawa jest zdrowa dla każdego?

Trzeba jednak pamiętać, że kawa nie służy każdemu. W 2015 r. ukazały się wyniki European Food Safety Authority Study, które sugerują, że wypijanie czterech filiżanek kawy dziennie sprzyja większej nerwowości, lękom oraz napadom paniki.

Te efekty mogą wynikać z działania zawartej w kawie kofeiny. Pobudza ona również wydzielanie kwasu solnego, co może sprzyjać powstawaniu zmian zapalnych w obrębie żołądka i jelit. Zwiększa także stężenie gastryny – hormonu, który powoduje rozluźnienie mięśni zwieracza przełyku, zapobiegającego cofaniu się treści żołądkowej. Dlatego osoby cierpiące na chorobę refluksową lub niestrawność powinny ograniczyć spożycie kawy.

Z punktu widzenia dietetyki istotne są również dodatki do kawy, takie jak cukier i tłuszcze. Popularne ostatnio kawy z mlekiem są bardzo kaloryczne. Np. duże cappuccino czy frappuccino ma 560 kalorii.

Najmniej zdrowa jest ta kawa, która zawiera fusy. Znajdują się w nich tłuszcze, niekorzystnie wpływające przede wszystkim na układ krążenia. Fusy mogą też podrażniać śluzówkę żołądka. Dlatego lepiej unikać np. kawy parzonej po turecku. Bezpieczne są natomiast wszystkie kawy z wyposażonych w filtry ekspresów: przelewowych, ciśnieniowych, makinetek itd.

Źródła: European Journal of Preventive Cardiology, PAP.