Naukowcy z Muzeum Terenowego w Chicago ustalili, że wyłączanie świateł w wysokich budynkach znacznie zmniejszyło śmiertelność migrujących lasówek złotawych i drozdów. W noce, kiedy połowa okien była zaciemniona, odnotowano 11 razy mniej zderzeń ptaków podczas migracji wiosennej i 6 razy w czasie migracji jesiennej.

– „Nasze badania dostarczają najlepszych dowodów na to, że światła budynków przyciągają migrujące ptaki, często doprowadzając do zderzeń z oknami, a w efekcie śmierci. Te spostrzeżenia były możliwe tylko dzięki ponad 40-letniej pracy” – tłumaczy Benjamin Van Doren z Cornell Lab of Ornithology.

Wędrowne ptaki giną podczas migracji

Szacuje się, że każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych od 365 milionów do nawet 988 milionów ptaków ginie w wyniku zderzeń z budynkami. Inne zagrożenia, z którymi borykają się podczas migracji to między innymi niekorzystne warunki pogodowe i zanieczyszczenia powietrza. Skutki widać gołym okiem. W ciągu ostatnich 50 lat Ameryka Północna straciła niemal 1/3 ptasiej populacji. Największy spadek liczebności zaobserwowano właśnie u ptaków wędrownych.

Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku David Willard, emerytowany pracownik Muzeum Terenowego w Chicago usłyszał o ptakach zderzających się w locie z McCorkick Place, centrum kongresowym w centrum miasta. Tego samego dnia znalazł pięć martwych ptaków pod budynkiem. Po 40 latach naliczył ich około 40 tys.
W latach 90. po dwóch dekadach prowadzenia obserwacji Willard i jego koledzy zauważyli, że ptaki umierają rzadziej w określonych porach, zwłaszcza w dni świąteczne, kiedy światła w budynku były wyłączone.

– „Szybko stało się jasne, że istnieje zależność między liczbą włączonych świateł w McCormick Place a liczbą zderzeń ptaków. Aby naprawdę zbadać tę korelację, potrzebna była bardziej wyrafinowana analiza, która uwzględniała między innymi wzorce pogodowe” – tłumaczy Benjamin Winger, adiunkt na Wydziale Ekologii i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu w Michigan.

Jak ratować wędrowne ptaki?

Badacze opracowali model statystyczny oparty na liczbie okien oświetlonych w McCormick Place, warunkach pogodowych, porach roku i migracjach poszczególnych gatunków ptaków. To pozwoliło im wyodrębnić konkretne czynniki i wskazać, że to oświetlenie odegrało największą rolę we wzroście śmiertelności ptaków. W 1995 r. władze Chicago wdrożyły program Lights Out Chicago, zachęcający właścicieli i zarządców wysokich budynków do przyciemniania lub wyłączania dekoracyjnych świateł w celu ochrony ptaków wędrownych.

Jak podkreślają ornitolodzy, jest prosty sposób na to, aby uratować wędrowne ptaki. Wystarczy wyłączać światła podczas kilku dni tzw. wysokiego ryzyka wiosną oraz jesienią, kiedy całe gromady migrują.

– „Będziemy w stanie wydawać ukierunkowane powiadomienia o zgaszeniu świateł z kilkudniowym wyprzedzeniem” – zapowiada Van Doren.