Ornitolodzy zbadali 77 tropikalnych gatunków ptaków (łącznie ok. 15 000 osobników) w lasach deszczowych Amazonii na przestrzeni ostatnich 4 dekad. Okazało się, że wszystkie zmniejszyły się, a jedna trzecia rozwinęła dłuższe skrzydła. Eksperci przyznają, że zwierzęta te zaczęły przystosowywać się do nowych warunków życia. Badania sugerują, że co 10 lat ich masa spadała o nawet 2 procent. Piłodziób wspaniały „schudł” ze 133 gramów do ok 127 g...

40 lat zmian

W ciągu 40 lat, w regionie, w którym przeprowadzano badania średnia, temperatura wzrosła o 1 stopień Celsjusza, a w porze suchej o 1,65 stopnia. Natomiast w porze deszczowej opady wzrosły o 13 procent, jednak spadły aż o 15 w porze suchej. Naukowcy przyznają, że to bezpośrednio przyczyniło się do zmian warunków fizycznych ptaków. -Zmiany klimatyczne to nie są jakieś mrzonki o przyszłości. To się dzieje tu i teraz, na naszych oczach. I często niosą za sobą skutki, ktorych się nawet nie spodziewaliśmy. - mówi ornitolog Ben Winger z Uniwersytetu Michigan, który nie był zaangażowany w te badania, ale dokumentował podobne zmiany u ptaków wędrownych. - widząc podobne schematy zmniejszania się rozmiarów tych zwierząt, możemy nazwać to zjawisko uniwersalnym. - dodaje.

Nadchodzące zmiany

Z badań z 2020 roku wynika, że ptaki wędrowne są narażone na zmiany temperatur i w rezultacie stają się coraz drobniejsze. Według autorów, odpowiedzialne za to są zmiany klimatyczne, ponieważ ptaki muszą mierzyć się z różnymi warunkami pogodowymi w trakcie swoich migracji, a ich siedliska często ulegają zniszczeniu. To sprawia, że muszą przystosowywać się do nowej rzeczywistości. Z kolei autorzy badań „czterdziestoletnich”, chcieli sprawdzić, czy globalne ocieplenie ma wpływ również na ptaki, które nie wędrują, ale spędzają swoje życie w środowisku, które nie jest bezpośrednio narażone na degradacje siedlisk, czy destrukcyjny wpływ człowieka.

Wyniki były nieco zaskakujące, ponieważ naukowcy nie do końca są w stanie wyjaśnić, jak zmiana długości skrzydeł wpływa na utrzymanie niższej temperatury ciała. - Możemy spróbować porównać to do samolotów - mówi Witte Jirinec, ekolog z Louisiana State University, który jest głównym autorem badań. - Myśliwiec ma krótkie skrzydła i jest ciężki, dlatego, aby utrzymać się w górze, musi lecieć szybko, przez co zużywa dużo energii. Natomiast lekkie szybowce, mają długie skrzydła i nie zużywają tyle mocy, aby utrzymać się w locie. - odpowiada. Ta zmiana widoczna była jednak najbardziej u gatunków, które przebywają więcej czasu w koronach drzew, niż na dnie lasu.

Jirinec uważa również, że pora sucha jest bardzo stresująca dla ptaków. Masa tych zwierząt zmniejszała się po wyjątkowo gorących latach, aby poradzić sobie z tak zwanym stresem cieplnym.

Bogactwo Amazonii

Lasy deszczowe Amazonii zamieszkują niezwykłe zwierzęta i rośliny. W tym ekosystemie znajdziemy ok. 40 000 gatunków roślin, 1300 gatunków ptaków, 3000 typów ryb, 430 gatunków ssaków i blisko 2,5 miliona owadów. A mówimy i tak tylko o tych, które zostały do tej pory zbadane. Amazonia jest nazywana „zielonymi płucami Ziemi”. Ten pełny bioróżnorodności, tajemniczy i cenny dla naszej planety las powinniśmy chronić za wszelką cenę. Niestety już teraz widać, że oprócz siejących spustoszenie pożarów, do głębi lasu docierają skutki zmian klimatycznych. Do których niestety ludzie przyczyniają się w największym stopniu.

Źródło: Science