Aleksandria została wybrana na Stolicę Turystyki Arabskiej 2010 podczas obrad Arabskiej Rady Ministerialnej Turystyki już 28 maja 2009 r. Zdeklasowała tym samym 11 innych miast arabskich, które ubiegały się o ten sam tytuł. Pomysł uhonorowania Aleksandrii jest inicjatywą Ligi Państw Arabskich, która przyznając co roku to wyróżnienie innemu miastu, pragnie zwrócić uwagę na niepowtarzalny charakter, zwyczaje i tradycje każdego z nich. Celem nowej inicjatywy jest pokazanie ogromnej wartości turystycznej miast arabskich oraz ich znaczącej  roli w rozwoju tamtejszej branży turystycznej.

Dlaczego Aleksandria

Aleksandria została wybrana na Stolicę Turystyki Arabskiej 2010 dzięki swojej niezwykle bogatej historii, sięgającej czasów starożytnych cywilizacji. Grecka, rzymska, koptyjska, czy islamska kultura zapewniły miastu dostatek i pozostawiły po sobie wiele charakterystycznych a zarazem unikatowych zabytków, takich jak Kolumna  Pompejusza (Amoud Al-Swary), Katakumby Kom Al-Shuqafa, Cytadela Qaitbay, starożytny Amfiteatr Rzymski, Muzeum  Sztuki Grecko-Rzymskiej, czy Królewskie Muzeum Złotnictwa. Aleksandria jest również znana z miejsc poświęconych kultom religijnym, takim jak Meczet Abu el-Abbas el-Mursi czy koptyjska Katedra Św. Marka. Aleksandria jest również wyjątkowa pod względem atmosferycznym, gdyż cechuje się delikatnym klimatem zarówno w lecie jak i podczas sezonu zimowego, a przy tym oferuje piękne plaże wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego. Jednak najważniejszym miejscem w Aleksandrii jest Biblioteka Aleksandryjska, będąca jednym z najcenniejszych  kulturowych skarbów ludzkości arabskiego świata. Biblioteka mieści ogromną liczbę unikatowych manuskryptów i  starożytnych pism z różnych dziedzin nauk i sztuki.

Okazjonalne atrakcje

Dodatkowo podczas obchodów roku 2010, Aleksandria zapewni bogactwo okazjonalnych atrakcji: wydarzeń kulturalnych, konferencji, festiwali, wystaw, czy imprez promujących turystykę morską. Różnorodność planowanych atrakcji ma przyciągnąć nawet tych najbardziej wymagających turystów. Obchody potrwają od kwietnia  do 25 grudnia 2010 r. i będą prowadzone pod auspicjami Ministra Turystyki Jego Ekscelencji Pana Zoheir Garranah i Burmistrza Alekandrii Pana Adel Labib, we współpracy z Sektorem Przedsiębiorców Egipskich, Stowarzyszeniem hoteli egipskich i Stowarzyszenie miłośników Aleksandrii. Uroczystości przygotowywane we współpracy z arabskimi i zagranicznymi ambasadami, Biblioteką Aleksandryjską i różnymi egipskimi i zagranicznymi instytucjami artystycznymi i kulturowymi, zakładają organizację wielu festiwali, wydarzeń kulturowych, artystycznych, turystycznych i sportowych przez cały rok.

Sposoby promocji

Egipski Urząd ds. Promocji Turystyki przygotowuje również na tę okazję specjalny przewodnik po Aleksandrii, który zostanie wydany jeszcze w marcu br. w dwóch wersjach językowych (po arabsku i angielsku). Przewodnik trafi do arabskich i zagranicznych ambasad, na lotniska egipskie, jak również to biur podróży, tour operatorów, linii lotniczych i hoteli. Przewodnik będzie dostępny również w placówkach Arabskiej Republiki Egiptu za granicą, zwłaszcza w krajach arabskich. Dodatkowo będzie dystrybuowany podczas imprez organizowanych przez Ministerstwo Turystyki  i Egipski Urząd ds. Promocji Turystyki na rynkach arabskich. Każdego miesiąca wydawana będzie także broszura informacyjna na temat bieżących wydarzeń artystycznych, kulturowych, turystycznych i festiwali towarzyszących obchodom, która będzie dystrybuowana takimi samymi kanałami jak przewodnik. Egipski Urząd ds. Promocji Turystyki planuje także uruchomić specjalnie dedykowaną Aleksandrii stronę internetową, gdzie będzie zamieszczał wszelkie informacje i aktualności odnośnie trwających  uroczystości.
Za sprawą Egipskiego Urzędu ds. Promocji Turystyki, na rynkach arabskich, przeprowadzona zostanie kampania reklamowa i PR. Kampanię promującą Aleksandrię jako Stolicę Turystyki Arabskiej 2010, będzie można zobaczyć za pośrednictwem różnych mediów min. w Królestwie Arabii Saudyjskiej, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Królestwie Jordanii, Libii, Bahrajnie, Kuwejcie i Katarze. Zobacz również: Przewodnik po Turcji