Minął rok od inauguracji akcji „Woda dla Sudanu” prowadzonej wspólnie przez Polską Akcję Humanitarną i Cisowiankę. Dotychczas, dzięki wszystkim, którzy sięgnęli po małą butelkę Cisowianki 0,33 l udało się zebrać środki na budowę 4 studni. Oznacza to, że kilka tysięcy mieszkańców Sudanu Południowego już wkrótce otrzyma dostęp do czystej i bezpiecznej wody pitnej. Pierwsze studnie powstaną już w marcu. Docelowo ze środków zebranych przez Cisowiankę ma powstać w tym kraju 11 ujęć wodnych.  

Akcja „Woda dla Sudanu” to część Kampanii Wodnej - programu Polskiej Akcji Humanitarnej, którego celem jest zapewnienie dostępu do wody pitnej w różnych regionach świata. Pod koniec 2008 roku do kampanii włączyła się Cisowianka, a w sklepach pojawiły się charakterystyczne butelki z motywami afrykańskimi i logotypem PAH. Są one w całości dedykowane budowie ujęć wodnych w Sudanie Południowym, a więc sięgając po małą Cisowiankę możemy być pewni, że całość zysku z jej sprzedaży zostanie przekazana na ten konkretny cel - budowę ujęć wodnych, w jednym z najuboższych w „niebieskie złoto” regionów świata.

- Pierwszy rok wspólnych działań PAH i Cisowianki pokazał, że polubiliśmy taką formę pomagania, a Polacy udowodnili, że są wrażliwi na krzywdę ludzi nawet w tak odległych regionach świata, jak Sudan Południowy. Dzięki zebranym środkom mieszkańcy tego ubogiego w wodę kraju otrzymają realną pomoc, a ich życie zmieni się na lepsze. Zbudowanie studni w wiosce daje jej mieszkańcom dostęp do czystej wody, umożliwia rozwój rolnictwa, edukacji oraz ochronę zdrowia - mówi Justyna Stępień, z Polskiej Akcji Humanitarnej.  

Swojego wsparcia dla działań na rzecz zapewniania dostępu do wody mieszkańcom Sudanu udzieliła Agata Buzek, wyróżniona podczas ostatniego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie Rewers nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Agata Buzek wystąpiła u boku Janiny Ochojskiej w spocie informacyjnym akcji. Aktorka angażuje się również w działania edukacyjne, a swoją postawą w codziennym życiu udowadnia, że warto pomagać i wspierać inicjatywy społeczne. - Dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że jest się szczęściarzem, że urodziło się w takim miejscu na Ziemi, jak Polska, w czasach pokoju, że ma się szansę na edukację, opiekę medyczną, jedzenie, dostęp do wody. Od tej świadomości już tylko krok do pragnienia, żeby takie podstawowe, oczywiste dla nas dobra, były osiągalne dla wszystkich. Co więcej, pomoc zwykle nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń, a dla kogoś może oznaczać życie - przekonuje aktorka.

W ramach akcji „Woda dla Sudanu” prowadzone są także działania edukacyjne, mające na celu zwrócenie uwagi na jeden z największych problemów globalnych współczesnego świata, jakim jest kurczenie się zasobów wody pitnej na świecie. Na takie pytania jak: „Czy dostęp do wody stanie się główną przyczyną wojen XXI wieku”, lub „Czy nam również wkrótce może zabraknąć niebieskiego złota” eksperci próbują odpowiadać podczas debat akademickich. Dla szkół z kolei opracowano materiały, na podstawie których nauczyciel może przeprowadzić ciekawą i wartościową lekcję poruszającą kwestię braku wody.