Pilatus

Na sięgający 2132 metrów nad poziom morza szczyt dostaniesz się najbardziej stromą kolejką zębatą świata (48 proc. nachylenia), a jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z oferty któregoś z dwóch górskich hoteli, widoki na Alpy możesz podziwiać przez całą dobę. Przy dobrej pogodzie z Pilatusa da się dostrzec aż 73 szczyty. Za dnia wybierz się na wycieczkę w poszukiwaniu koziorożców alpejskich, przetestuj menu którejś z pięciu górskich restauracji lub sprawdź własne możliwości w parku linowym w drodze na Pilatus – do dyspozycji jest aż 10 tras o różnym stopniu trudności.

Mat. prasowe

Engelberg-Titlis

Gondola sunie w górę, obracając się wokół własnej osi. Wystarczy usiąść i podziwiać panoramę okolic przez szerokie oszklenia. Kolejka linowa – Rotair - to ostatni etap podróży na górę Titlis. Zaczynasz w wiosce Engelberg, przesiadając się na stacjach Trübsee i Stand, by po pół godzinie osiągnąć szczyt tzw. „małego” Titlis (Klein Titlis). Gdy nacieszysz wzrok panoramą alpejskich szczytów i lodowców, wybierz się na spacer po najwyżej położonym wiszącym moście w Europie i pomknij w dół półkilometrową tyrolką. A na koniec odpocznij na hamaku, grzejąc się w słońcu nad jeziorem Trübsee.

Mat. prasowe

Schilthorn

Startująca w Stechelbergu kolejka linowa wiezie pasażerów prosto w świat Jamesa Bonda. Góra Schilthorn (2 970 m), która jest celem podróży, pojawiła się w filmie „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” z 1969 roku. Rola agenta 007 przypadła wówczas George’owi Lazenby. Od tego czasu Schilthorn stał się celem wycieczek miłośników filmów o Bondzie. Goście mogą odwiedzić interaktywną wystawę „Bond World 007”, zobaczyć aleję „007 Walk of Fame” lub zjeść lunch w obracającej się restauracji Piz Gloria, dającej możliwość zobaczenia pełnej panoramy Alp. W lokalu spróbujesz „bondowskich” potraw, a gdy wybierzesz się do łazienki, przy spuszczaniu wody usłyszysz fragmenty ścieżki dźwiękowej z filmu. 

Mont Fort

Na sięgający 3329 m nad poziom morza szczyt można dostać się kolejkami linowymi, startując z wiosek Verbier lub Siviez. Ta podróż ma cztery etapy, a podczas ostatniego suniesz przez blisko pół kilometra nad lodowcem. Później czeka jeszcze krótka wspinaczka po kamiennych schodach i po chwili jesteś już przy krzyżu wyznaczającym szczyt. Lodowiec zapewnia możliwości szusowania na nartach nawet latem, w wakacje większość osób przyjeżdża tu jednak dla widoku na wysokie góry (w zasięgu wzroku jest ponad 50 alpejskich szczytów), śnieżne masywy oraz doliny poniżej. Szczególną popularnością cieszą się wycieczki na Mont Fort podczas pełni księżyca oraz na wschód słońca.

Klein Matterhorn

Na najsłynniejszą górę Szwajcarii – Matterhorn - kolejką linową wjechać się nie da, możesz jednak wybrać się gondolą na tzw. „mały” Matterhorn (Klein Matterhorn). To skalista góra wznosząca się na niemal 4 tys. metrów, a z jej szczytu doskonale widać zarówno główny Matterhorn, jak i pobliskie góry. Wokół stacji kolejki wzniesiono kompleks Glacier Paradise – jednym z jego punktów jest Pałac Lodowy, ale jest tu też sala kinowa, platforma widokowa oraz najwyżej położona górska restauracja na kontynencie. Możesz więc wypić kawę lub zjeść lunch oddychając krystalicznie czystym, wysokogórskim powietrzem. A później wyruszyć w dalszą drogę: Matterhorn Alpine Crossing umożliwia bowiem przeprawę kolejką linową aż na włoską stroną. Gondola sunie nad lodowcami, tuż obok Matterhornu aż do Testa Grigia.

Adobe Stock

Jungfraujoch

Już od ponad stu lat koleje Jungfrau wożą pasażerów na jedną z wyżej położonych w Europie stacji kolejowych (ok. 3500 m n.p.m.). Podróż przewiduje przemieszczanie się zarówno pociągiem szynowym, jak i kolejką linową. Trasa pociągu biegnie częściowo tunelem, z kolejki widać natomiast wioski, alpejskie doliny, a później szczyty gór. U celu czeka wyglądające nieco surrealistycznie obserwatorium astronomiczne, zbudowane w 1937 roku, oraz punkt widokowy z panoramą na Jungfrau, Finsteraarhorn (najwyższy szczyt w regionie) oraz Mönch. Tuż obok Jungfrau początek ma lodowiec Aletsch, który rozlał się po dolinie na długości aż 20 km. To najdłuższy lodowiec Alp.

Mat. prasowe

Mittelallalin

Zatoczenie pełnego koła zajmuje godzinę. Restauracja Allalin jest najwyżej położoną obrotową restauracją na świecie (3500 m n.p.m.), a szerokie przeszklone ściany pozwalają podczas posiłku cieszyć się widokiem wznoszących się wokół czterotysięczników. Mimo sporej wysokości, można tu dotrzeć koleją – część trasy biegnie pod ziemią. Pierwszym etapem podróży jest przeskoczenie gondolą z Saas-Fee do Felskinn, gdzie wsiada się do metra Alpin wiozącego już do Mittelallalin. Rozciąga się stąd widok na kilka szczytów, a jeżeli czujesz się na siłach, możesz wybrać się na wyprawę wspinaczkową, być może zdobywając swój pierwszy czterotysięcznik.

Mat. prasowe

Materiał promocyjny Ambasady Szwajcarii.