Rajd konny, Pustynia Namib, Namibia

(fot. Getty Images/Richard Allenby-Pratt)

 

To nie jest wyprawa dla osób o słabym sercu i udach. Galop przez pustynne tereny Namibii pozwoli ci sprawdzić się w trudnych warunkach, ale też obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku: zebrę górską, strusie, antylopy, a nawet pustynne guźce. Podczas jazdy możesz także podziwiać surowe piękno tutejszego krajobrazu. Trasa wiedzie przez sawannę w pobliżu gór Hakos, mija kaniony, wybrzeże i oazy, a kończy w mieście Swakopmund nad Oceanem Atlantyckim.

Rajd przez wydmy, Lahbab Desert Safari, Zjednoczone Emiraty Arabskie

(fot. Getty Images/AlexGcs)

 

Dune bashing – to określenie na samochodowy rajd przez pustynne wydmy. Góry piasku może pokonać tylko potężny SUV z napędem na cztery koła, a ponadto potrzebny jest sprawny kierowcy. Dlatego też wielu turystów pokonuje trasę na fotelu pasażera. Wtedy wystarczy mocno się trzymać i starać zapanować nad szalejącym żołądkiem i emocjami, gdy samochód zakopuje się w piasku, by po chwili z niego wyskoczyć.


Piesze wycieczki, Sonora, Arizona

(fot. Getty Images/Christina Gray)

 

Jeśli czysty pustynny krajobraz cię znudzi, wybierz Sonorę w Arizonie. To jedna z najbardziej „żywych” pustyń na świecie, a organizatorzy pieszych wycieczek nazywają ją „ogrodem pustynnych roślin”. W czasie spaceru można obserwować fascynujące pustynne zwierzęta – kojoty, lwy górskie, jaszczurki, zebry i wiele innych. Do wyboru są różne poziomy trudności szlaków, więc możesz wybrać ten, który najbardziej ci odpowiada.


Sandboard, pustynia Atakama, Chile

(fot. Getty Images/David Trood)

 

Jeśli jesteś fanem surfingu lub snowboardu, to z pewnością pokochasz też sandboarding. Zjazd na desce po piaszczystych wydmach także należy zaliczyć do sportów ekstremalnych. W okolicach pustyni Atakama biznes sandboardowy kwitnie, bez problemu można znaleźć wypożyczalnię sprzętu, a nawet wziąć kilka lekcji u profesjonalnego instruktora.


Lotnia, pustynie Nevady, Stany Zjednoczone

 (fot. Getty Images/Sami Sarkis)

 

Nie musisz przemierzać kilometrów w pełnym słońcu, ani grzęznąć w gorącym piasku, żeby podziwiać piękno i spokój pustynnego krajobrazu. Wszystko to równie dobrze, a może nawet jeszcze lepiej, możesz zobaczyć dzięki lotni. W końcu z góry widać lepiej. W Nevadzie z pewnością znajdziesz doświadczonego lotniarza, z którym będziesz mógł polecieć na krajobrazową wycieczkę.

Wyścigi wielbłądów, Thar, Indie

 (fot. Getty Images/Danita Delimont)

 

Biegnące wielbłądy nie mają takiego wdzięku, jak konie w galopie z piosenki Wilków, jednak osiągają zawrotną prędkość nawet 64 km/h. Wielbłądzie wyścigi odbywają się w różnych zakątkach świata, jednak jednym z najbardziej znanych jest Camel Festival w Bikaner w Indiach. Odbywa się co roku w styczniu. Oprócz wyścigu z nagrodami w ramach festiwalu odbywa się także konkurs na najpiękniej ozdobionego wielbłąda, parada wielbłądów oraz pokaz dojenia zwierząt.


Jazda na quadach, Synaj, Egipt

(fot. Getty Images/Saibal)

 

Coraz popularniejszą wśród turystów atrakcją jest podróż na quadach. Choć wydają się ciężkie, kierowanie tymi pojazdami jest łatwiejsze niż sądzisz. Musisz tylko pamiętać o odpowiednim ubraniu, a także okularach i masce lub chuście, które ochronią cię przez wpadającym do oczu i ust piaskiem. Podróż do stóp góry Synaj zajmuje około dwóch godzin i wiedzie przez równiny, doliny i wydmy.